w , , , , , , ,

Kraków przyznaje nagrodę Ukraince za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury

krakow-przyznaje-nagrode-ukraince-za-wybitne-osiagniecia-w-popularyzacji-kultury

Krakowscy Radni oszaleli. Zgodnie z ich decyzją tegoroczną Nagrodę Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza, która przyznawana jest zbyt wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej, trafi attain ukraińskiej propagandystki, pisarki, poetki i eseistki Oksany Zabużko. Uchwała ta jest o tyle kontrowersyjna, że Ukrainka jest znana z tuszowania zbrodni banderowców dokonanych na Polakach na Kresach oraz oskarżania Polaków o szerzenie propagandy w tym zakresie.

Nagroda im. Stanisława Vincenza jest przyznawana od momentu 2005 r. zbyt wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Jakim sposobem czytamy na krakow.pl, jest to „wyraz uznania gwoli ogromnej pracy na rzecz uświadamiania światu specyfiki historycznej, kulturowej i egzystencjalnej Ukrainy, oraz także dorobku literackiego przybliżającego wrażliwość naszego makroregionu”.

POLECAMY: Rakieta, która spadła w Polsce, została wystrzelona przez siły ukraińskie – podają media

Wręczenie nagrody odbędzie się 22 listopada podczas sesji otwierającej tegoroczną edycję kongresu Open Eyes Economic system Summit. Oprócz wyróżnienia, nagroda wiąże się z gratyfikacją finansową w kwocie 50 tys. zł.

Wcześniej nagrodę otrzymali Tomas Venclova, Jiři Gruša, Krzysztof Czyżewski, Emil Brix, Agnieszka Holland, Tatiana Tołstoj, Andrzej Stasiuk, Martin Pollack, Magda Vášáryova, Serhij Żadan, Jacek Purchla, Jarosław Hrycak, Swietłana Aleksijewicz, Krzysztof Penderecki, G. Csaba Kiss, Oleg Sencov oraz Wojciech Ornat.

Legagraf

– Ogromna praca Oksany Zabużko na rzecz uświadamiania światu specyfiki historycznej, kulturowej i egzystencjalnej Ukrainy w szerszym kontekście cywilizacji, historii współczesnej i więzi pośrodku narodami, oraz także jej twórczość literacki w sposób szczególny przybliżający wrażliwość mieszkańców naszego makroregionu sprawiają, że Kapituła Nagrody niemal jednogłośnie przyjęła jej kandydaturę – powiedział Przewodniczący Rady Miasta Krakowa i Przewodniczący Kapituły Nagrody Rafał Komarewicz.

W swoim „dorobku” Zabużko posiada m.in. przetłumaczone na polski powieści „Postępowanie terenowe ponad ukraińskim seksem” (2003) i „Muzeum porzuconych sekretów” (2012), zespół opowiadań „Siostro, siostro” (2007), wywiad rzeka „Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską” (2013), oraz w 2022 r. Agora wydała „Planetę Piołun”.

  • „Kraków nagrodzi Oksanę Zabużko Nagrodą im. Stanisława Vincenza. Pisarka uważa, że:
  • polska duma narodowa to pastisz rosyjskiego imperializmu,
  • movie „Wołyń” był gwoli Ukraińców ciosem w plecy,
  • Roman Szuchewycz, który zabił 40 tys. Polaków to wybitny polityk, wojskowy i mężczyzna stanu” – napisał na Twitterze Prezes Ruchu Narodowego Lublin Piotr Zduńczyk.

Stepan Bandera był przywódcą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i jednym z głównych inicjatorów bojowego skrzydła OUN – Ukraińskiej Powstańczej Armii, której celem ogłoszono walkę o niezawisłość Ukrainy. UPA powstała w październiku 1942 roku. Działała po największej części na terenie zachodniej Ukrainy i walczyła z wojskami radzieckimi, współpracując z nazistami. OUN-UPA upamiętniła wiele zbrodni, m.in. masakrę wołyńską w 1943 r., kiedy to przemocą wymordowała społeczeństwo polską na Wołyniu. Przemocą wymordowano również tysiące Ukraińców, którzy odmówili współpracy z nacjonalistami.

TelegramPodpis

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie przewodzić gwoli Used to be bloga, w jakim staramy się przenieść najważniejsze zasób wiedzy z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.

Tylko ze względu Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie nauczać modified into sława soon sława, o jakich faktach nie poda wam telewizja.

Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

google news

Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

O ile poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy attain skorzystania z naszej oferty. W sprawie dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o połączenie telefoniczny pod spodem numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl

O ile uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy na co dzień przeszukują setki stron, tak aby te zasób wiedzy attain Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane attain przelewu:

Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Kancelaria Lega Artis

ul. Przasnyska 6a lok 336a

01-756 Warszawa

Tytuł: “darowizna na działalność”

IBAN: PL04102039030000140201226752

Anonimowe zapomoga Bitcoin:

bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r

Anonimowe zapomoga Ethereum:

0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Zasiłek paypal:

https://paypal.me/legaartis

Jesteśmy attain Państwa dyspozycji:

Pn. – czw.: 11: 00 – 17: 00

Piątek: 10: 00 – 15: 00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zbyt jak dotąd udzielone nam zapomoga finansowe.

Całość możesz przeczytać tutaj: Kraków przyznaje nagrodę Ukraince za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17-listopada-ukraina-wprowadza-calkowite-wylaczenie-pradu-w-calym-kraju

17 listopada Ukraina wprowadza całkowite wyłączenie prądu w całym kraju

ewakuacja-w-podwarszawskiej-zielonce-znaleziono-pocisk-lotniczy.

Ewakuacja w podwarszawskiej Zielonce. Znaleziono pocisk lotniczy.