w ,

KRUS ogłosił nowe zasady pobierania świadczenia emerytalnego

Zmieniły się zasady pobierania emerytur z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Polscy gospodarze mogą ubiegać się o świadczenia bez konieczności przekazywania swoich gospodarstw.

Rolnicy czekali od dawna na nowe rozwiązania – wskazał dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krzysztof Gałaszkiewicz.

– 15 czerwca weszła w życie ustawa, która umożliwia rolnikom – mężczyznom w wieku 65 lat, kobietom w wieku 60 lat – przechodzenie na emeryturę bez pozbywania się swojego warsztatu pracy, czyli gospodarstwa – powiedział Krzysztof Gałaszkiewicz.

Do tej pory było to niemożliwe.

– Przepisy, które dotyczyły rolników, były dyskryminujące z tego względu, że osoby, które prowadziły działalność gospodarczą, po osiągnięciu wieku emerytalnego pobierały emeryturę i działalność mogły dalej prowadzić. Osoby, które były zatrudnione u pracodawcy na umowę o pracę, wystarczyło, że na jeden dzień przerwały pracę – a takie przypadki miały miejsce – zatrudniały się od nowa i pobierały emeryturę. Rolnik nie mógł dorobić do emerytury, gdyż był pozbawiony swojego warsztatu pracy – wskazał dyrektor ARiMR w Lublinie.

Zmiana to element Polskiego Ładu.

– Rolnik może prowadzić gospodarstwo, a część gospodarstwa może później przepisać, pozbyć się lub aktem notarialnym darowizny przepisać na swojego następcę, ale może to robić w sposób świadomy, systemowy, a nie musi na chybcika pozbywać się własności lub oddawać w dzierżawę, lub sprzedawać, żeby móc pobierać zasłużoną emeryturę – podsumował Krzysztof Gałaszkiewicz.

Nowe przepisy spowodują, że prawo do pobierania emerytury uzyska około 130 tysięcy osób. Obecnie emerytury z KRUS pobiera około 780 tys. ubezpieczonych. Obowiązująca kwota emerytury podstawowej z KRUS wynosi niecałe 1085 złotych.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podwyżki cen energii w UE mogą mieć negatywny wpływ na wybory – donoszą media

Minister Adamczyk zaliczył wpadkę, która potwierdza socjalistyczny ustrój Polski