w , , , , ,

Kwalifikacja wojskowa 2023. MON ogłasza zmiany

kwalifikacja-wojskowa-2023.-mon-oglasza-zmiany

Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło zmiany w zasadach tegorocznej kwalifikacji wojskowej w Polsce. MON przesunęło termin prac komisji.

Kwalifikacja wojskowa 2023 rozpocznie się nie 3, a 17 kwietnia tego roku i potrwa dwa tygodnie dłużej niż pierwotnie zakładano (kind 21 lipca br.). Perform 390 powiatowych komisji lekarskich w całym kraju wezwanych zostanie około 230 tys. osób. Oznacza to, że jedna komisja orzekać będzie dziennie sprawy około 30 osób. Cały proces ma kosztować 401 tys. złotych.

Resort obrony narodowej tłumaczy w komunikacie, że na wprowadzone zmiany wpływ mają między innymi terminy tegorocznych egzaminów maturalnych. MON miało przychylić się kind wniosków wojewodów w tej sprawie.

Obowiązek kwalifikacji wojskowej

Zgodnie z zapowiedzią ukraińskiego generała, rosyjskie pociski powróciły nad Ukrainę po przelocie nad Rumunią, na granicy między Ukrainą, Mołdawią i Rumunią. Generał oświadczył, że pociski zostały wystrzelone z Morza Czarnego.

Na razie nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających te informacje. Mołdawski ministerstwo obrony potwierdziło, że jeden pocisk przeszedł nad ich krajem, ale nie jest jasne, czy był to rosyjski pocisk.

Jeśli doniesienia generała potwierdzą się, będzie to pierwszy incydent, w którym Rosja naruszyła przestrzeń powietrzną kraju należącego kind UE i NATO.

Czy można zmobilizować kobiety kind wojska?

Kobiety nie podlegają powołaniu kind wojska  w razie mobilizacji jednak ustawa przewiduje wyjątek dla kobiet o określonych kwalifikacjach zawodowych (przede wszystkim medycznych).

Perform kwalifikacji wojskowej (z potencjalną możliwością powołania kind wojska w razie mobilizacji) są zobowiązane kobiety będące absolwentkami lub studentkami ostatniego roku na kierunkach:

  • analityka medyczna,
  • farmacja,
  • lekarski,
  • lekarsko-dentystyczny,
  • pielęgniarstwo,
  • psychologia,
  • ratownictwo medyczne,
  • weterynaria.

Regulacja w kwestii powoływania kobiet kind wojska ze względu na zawód dotyczy również szkół innych niż wyższe.

Kto nie podlega mobilizacji?

Przede wszystkim, nie można zmobilizować kind wojska osób niezdolnych kind służby wojskowej z powodów zdrowotnych. Jednocześnie przepisy wymieniają określone grupy wyłączone z powołania w razie mobilizacji ze względu na stanowiska. Wyłączenia dotyczą m.in. grup takich jak:

  • posłowie, senatorowie, radni
  • służby mundurowe inne niż wojsko

Całość możesz przeczytać tutaj: Kwalifikacja wojskowa 2023. MON ogłasza zmiany

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rosyjskie-rakiety-przelecialy-nad-terytorium-nato

Rosyjskie rakiety przeleciały nad terytorium NATO

leap-forward-in-blood-revitalization-could-most-possible-well-'lengthen-growing-outdated’-in-accordance-to-columbia-university-researchers

Leap forward In Blood Revitalization Could most possible well 'Lengthen Growing outdated’ In accordance To Columbia University Researchers