w

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muratow mówi, że wojna między Rosją a Ukrainą jest możliwa

Ludzie na stanowiskach władzy w Rosji aktywnie promują ideę wojny, a konflikt z Ukrainą jest teraz wyraźnie możliwy, powiedział w piątek laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrij Muratow.

Odbierając nagrodę w ratuszu w Oslo, Muratov powiedział, że w Rosji powszechne jest przekonanie, że politycy, którzy unikali rozlewu krwi, byli słabi, a grożenie wojną było „obowiązkiem prawdziwych patriotów”.

Muratov, redaktor naczelny rosyjskiej gazety Nowaja Gazeta, zdobył nagrodę 2021 wspólnie z Marią Ressa z Filipin, współzałożycielką serwisu informacyjnego Rappler, w uznaniu ich walki o wolność słowa.

„Potężni aktywnie promują ideę wojny” – powiedział. „Ponadto w głowach niektórych szalonych geopolityków wojna między Rosją a Ukrainą nie jest już czymś niemożliwym”.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Rosja może wkrótce zaatakować Ukrainę po zgromadzeniu wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą. Moskwa zaprzeczyła, że ​​planuje inwazję.

Muratow powiedział również, że dziennikarstwo w Rosji przechodzi „przez ciemną dolinę”, z ponad setką dziennikarzy, mediów, obrońców praw człowieka i organizacji pozarządowych, które zostały napiętnowane jako zagraniczni agenci.

„W Rosji oznacza to „wrogów ludu” – powiedział Muratow, dedykując swoją nagrodę wszystkim dziennikarzom śledczym i kolegom z „Nowej Gazety”, którzy zostali zabici z powodu swojej pracy.

Współlaureatka Muratowa Ressa powtórzyła swój apel o reformę platform mediów społecznościowych.

„Naszą największą dziś potrzebą jest przekształcenie tej nienawiści i przemocy, toksycznego szlamu, który krąży w naszym ekosystemie informacyjnym, priorytetem dla amerykańskich firm internetowych, które zarabiają więcej, szerząc tę ​​nienawiść i wywołując w nas najgorsze” – powiedziała.

„Dla USA zreformuj lub odwołaj sekcję 230, prawo, które traktuje platformy mediów społecznościowych jak narzędzia”.

Ressa i Muratov są pierwszymi dziennikarzami, którzy otrzymali nagrodę Nobla od czasu, gdy w 1935 r. nagrodę tę zdobył Carl von Ossietzky za ujawnienie nazistowskiego tajnego programu zbrojeń.

Ressa zauważyła w swoim przemówieniu, że von Ossietzky nigdy nie był w stanie odebrać swojej nagrody, ponieważ był przetrzymywany w obozie koncentracyjnym i zmarł w areszcie.

„Dając to dzisiejszym dziennikarzom, Komitet Nobla sygnalizuje podobny moment historyczny, kolejny egzystencjalny punkt dla demokracji” – powiedziała.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biden ostrzega Putina przed „niszczącymi” konsekwencjami inwazji Rosji na Ukrainę

Austria znosi ograniczenia blokad dla osób zaszczepionych