w

Lawina interwencji strażaków po piątkowej nawałnicy przechodzącej nad Polską

sc: pixabay

Do godz. 6 rano w sobotę strażacy odnotowali ok. 3,7 tys. zgłoszeń dotyczących usuwania skutków burz, w wyniku których rannych zostało siedem osób – poinformował w sobotę PAP bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na północy Polski.

Jak przekazał Kierzkowski, w związku z burzami, które przeszły nad Polską, od piątku do soboty do godz. 6 rano strażacy interweniowali 3,7 tys. razy. „Na północy kraju mieliśmy 3 tys. 582 zdarzenia – głównie na Pomorzu, Kujawach i na terenie woj. zachodniopomorskiego” – wskazał. Dodał, że mocno wiało też w Wielkopolsce.

POLECAMY: Po tropiku przyszło ochłodzenie. Pogoda na weekend

„Praktycznie we wszystkich regionach Polski mieliśmy interwencje” – powiedział Kierzkowski. Najbardziej charakterystyczna, jak przekazał, miała miejsce w powiecie chojnickim, gdzie na samochód osobowy spadło drzewo. „Podróżowało w nim pięć osób, w tym dwoje dzieci. Wszystkie osoby zostały uwolnione przez strażaków i przekazane do Pogotowia Ratunkowego” – powiedział.

Tylko dwa pożary od piorunów

Straż odnotowała też dwa pożary od piorunów – „w powiecie szczecińskim i chojnickim, gdzie palił się dach budynków mieszkalnych”.

Kierzkowski wskazał też na ewakuację prewencyjną 20 obozów pod namiotami. „W dwóch przypadkach pomagaliśmy, a w 18 przypadkach sama kadra obozowa przeprowadziła te ewakuacje – to było 58 dzieci i młodzieży; są bezpieczni” – wskazał Kierzkowski.

Bilans burz: ranni także strażacy

Jak dodał, bilans burz to też siedem osób rannych, w tym dwóch druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.

Jak podała PSP, tylko w piątek, 1 lipca, strażacy odnotowali 3582 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków burz.

„Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie woj. kujawsko-pomorskiego 880, pomorskiego 822, zachodniopomorskiego 505, wielkopolskiego 433, warmińsko-mazurskiego 233, śląskiego 140, łódzkiego 138, dolnośląskiego 104 oraz lubuskiego 95” – wskazano.

W nocy z piątku na sobotę przeszły nad Polską intensywne burze i deszcz, które przemieszczały się z zachodu na wschód kraju.

Wczorajsza nawałnica najbardziej dała się we znaki mieszkańcom Szczecina.

Potężne wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszą ulewny deszcz i grad. Do tego silne porywy wiatru. Ogromne ulewy sparaliżowały niemal całkowicie ulice Szczecina.

Straż pożarna w województwie zachodniopomorskim do godz. 17.00 interweniowała 310 razy. Częściowo zalane zostały szpital przy Unii Lubelskiej.

Podobna sytuacja miała miejsce w szpitalu klinicznym nr 2 na Pomorzanach.

W Czaplinku (zachodniopomorskie) na jeziorze Drawsko przewrócił się jacht typu Omega, z wody podjęto 6 osób – 5 dzieci i instruktor. Do godz. 17.00 straż pożarna odnotowała 310 interwencji związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi. Najwięcej w Szczecinie (64) oraz powiatach: stargardzkim (45), gryfińskim (44), goleniowskim (44) myśliborskim (26), drawskim (24), pyrzyckim (15), polickim (15), świdwińskim (8), gryfińskim i choszczeńskim (7).

W Warszawie trasa S8 została zalana wodą na wysokości Lazurowej na Bemowie w kierunku Poznania. Służby zablokowały trasę. Kilka aut zostało zatopionych.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trzaskowski w rozmowie z „Kliczką”: Nie ma pieniędzy na pomoc Ukraińcom, rząd nie ma strategii

Zosin: Ukraińcy blokowali przejście graniczne i żądali przywrócenia bezcłowego wjazdu