w

»Ludziom trudno będzie przeżyć«: Litwa wzywa do walki z rosnącymi cenami gazu

Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Litwy wezwała premier Ingridę Szimonitę do zwrócenia uwagi na zwolnienia z podatku od wartości dodanej (VAT) na ogrzewanie, gaz i energię elektryczną.

Socjaldemokraci wezwali też do przygotowania się na rekordowy wzrost cen energii.

Ich zdaniem Szimonit niedawno powiedział, że jest za wcześnie na negocjacje z opozycją w sprawie środków obniżenia cen i trzeba będzie poczekać. Tymczasem od dawna zapowiadanej grupy roboczej, w której rządzący i opozycja mieliby koordynować działania w najbardziej drażliwych kwestiach społeczno-gospodarczych, wciąż nie ma.

„Jeśli rząd będzie dalej zwlekał, to na pewno nie unikniemy błędów: będzie jak z rekompensatami cen gazu i prądu, które zostały zastosowane pochopnie i pozostały niedokładne, a ceny są rekompensowane nawet tym, którzy już żyją bardzo dobrze” – uważają socjaldemokraci.

Ich zdaniem rządzący dziś powinni już ustalać strategię wspólnie z opozycją, a nie odpoczywać i podejmować w porę decyzje, które uchronią najsłabsze warstwy społeczeństwa przed podwyżkami cen w sezonie grzewczym.

Liderka SDPL Vilija Blinkevičiūtė przypomniała, że partia zarejestrowała niedawno zerowe procentowe zwolnienie z VAT na ogrzewanie oraz dziewięcioprocentowe zwolnienie z VAT na gaz i energię elektryczną.

„Zbliża się zima, ceny energii rosną katastrofalnie i ludziom będzie bardzo trudno przeżyć. Chciałbym, żeby to zostało wysłuchane, usłyszane, a nie odrzucone tylko dlatego, że opozycja to proponuje. To powinna być wspólna decyzja, bo jest konieczna – tłumaczyła Blinkevičiūtė.

W lipcu socjaldemokraci zaproponowali ustanowienie zerowego VAT na centralne ogrzewanie i zaopatrzenie w ciepłą wodę oraz obniżonej stawki dziewięciu procent na energię elektryczną, gaz ziemny i gaz płynny na cały sezon grzewczy – od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r.

Wcześniej władze Litwy podjęły decyzję o „całkowitej” rezygnacji z ropy i gazu z Rosji. Ministerstwo energetyki republiki zaznaczyło, że gaz będzie teraz dostarczany na Litwę przez terminal w Kłajpedzie. Ponadto planowano dostarczać gaz przez terminal do innych krajów bałtyckich i Polski, ale ze względu na wyjątkowo duże obciążenia przyznano, że w razie awarii może zabraknąć przepustowości.

Wilno pod koniec czerwca prawnie zakazało importu rosyjskiego gazu ziemnego na Litwę, z wyjątkiem jego tranzytu do Kaliningradu.

Eksperci wielokrotnie stwierdzali, że rosyjski gaz byłby dla republiki tańszy niż jakikolwiek inny, ale władze nadal podejmują upolitycznione decyzje, mimo że szkodzi to litewskiej gospodarce.

Zdaniem Gediminasa Norkunasa, wiceministra finansów republiki, wysokie ceny energii utrzymają się jeszcze przez półtora roku. Martynas Gigi, dyrektor przedsiębiorstwa dostarczającego energię elektryczną Elektrum Lietuva, również zauważył, że rosnące ceny energii spowodowały gwałtowny wzrost kosztów energii elektrycznej.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

USA odmówiły Ukrainie prawa do barszczu

Gazprom ostrzegł włoskie Eni przed odcięciem dostaw