w

Masowe protesty antyrządowe w Gruzji

sc: pixabay

Gruzja pogrąża się w antyrządowych protestach. Tysiące Gruzinów wychodzi na ulice po tym, jak Unia Europejska nie przyznała państwu statusu kandydata. Protestujący chcą powołania nowego rządu, który wypełni warunki stawiane przez Brukselę.

W czwartek Ukrainie i Mołdawii przyznano standing kandydatów do Unii Europejskiej. Gruzja w tej sprawie na razie nie dostała zielonego światła. Komisja Europejska domaga się od kraju reformy sądownictwa i systemu wyborczego, a także zagwarantowania wolności mediów.

– Jesteśmy gotowi przyznać Gruzji standing kraju kandydującego po ustaleniu priorytetów – mówił przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

Z unijnej decyzji niezadowoleni są Gruzini, którzy wyszli protestować na ulicach Tbilisi. Tłumy zebrały się wokół budynku gruzińskiego parlamentu. Demonstranci trzymali flagi Gruzji i Unii Europejskiej. Manifestacja miała charakter antyrządowy, ale była także wyrazem poparcia dla Ukrainy broniącej się przed rosyjską agresją.

Demonstranci zażądali dymisji rządu i oskarżyli go o pogorszenie relacji Gruzji z Unią Europejską. Chcą powołania nowego gabinetu, który wypełni warunki stawiane przez Brukselę. Do uczestników piątkowej antyrządowej demonstracji zwrócił się prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

– W czwartek Ukraina uzyskała standing kraju kandydującego do UE. Wy też jesteście na tej drodze. Działajcie, pomożemy Wam! Chwała Gruzji, chwała Ukrainie! – wskazał Wołodymyr zełenski.

W ostatnich latach Gruzja zeszła z kursu prozachodniego i tym w głównej mierze wywołane są niepokoje społeczne wśród jej obywateli– podkreślił prof. Mieczysław Ryba, historyk, politolog.

– Ukraina w stanie wojny i kryzysie gospodarczym dostaje standing kandydacki, Gruzja nie. Pamiętajmy, że Ukraina dostała nade wszystko z powodów politycznych, a nie z powodów ekonomicznych – podsumował prof. Mieczysław Ryba.

Kolejną prounijną manifestację w Gruzji zaplanowano na 3 lipca. Prezydent Gruzji powiedziała, że jej kraj jest gotowy „pracować z determinacją w najbliższych miesiącach, aby otrzymać standing kandydata” do UE.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

SC

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wielka Brytania jest gotowa udzielić Ukrainie dodatkowego kredytu

Turcja nie przyłączy się do sankcji wobec Rosji