w

Media: Polska i niektóre kraje bałtyckie chcą ograniczyć wejście Rosjan do UE

Łotwa, Litwa, Estonia, Polska i Finlandia zamierzają wprowadzić krajowe ograniczenia dla rosyjskich turystów wjeżdżających do UE drogą lądową, przedstawiciele tych krajów mogą spotkać się w celu omówienia środków już w przyszłym tygodniu, podał Bloomberg, powołując się na dwóch nienazwanych europejskich dyplomatów.

„Kraje bałtyckie będą dążyć do wprowadzenia regionalnych ograniczeń dla turystów z Rosji wjeżdżających do UE drogą lądową, podobnie jak Polska i Finlandia. Przedstawiciele tych krajów zamierzają spotkać się i omówić środki już w przyszłym tygodniu” – podała agencja, cytując dyplomatów.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkevics oświadczył, że na Radzie Ministrów Spraw Zagranicznych UE uzgodniono, iż kraje graniczące z Rosją mogą wprowadzić zakaz wjazdu Rosjan do UE na wizach Schengen. Według niego, jedna decyzja o anulowaniu 12 milionów ważnych wiz dla obywateli Rosji jest „niemożliwe ani prawnie, ani technicznie. „Ponadto, „nie wszystkie z tych 12 milionów powinny być wycofane,” więc Łotwa, wraz z innymi krajami będzie synchronizować decyzje i czas ich wejścia w życie. Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział, że znalezienie rozwiązań może potrwać kilka tygodni.

W środę szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział, że kraje UE osiągnęły polityczne porozumienie o całkowitym zawieszeniu ułatwień wizowych z Rosją, ale pewne kategorie obywateli Rosji nadal będą mogły otrzymywać wizy do UE.

Wcześniej Komisja Europejska przypomniała, że kraje członkowskie UE mogą samodzielnie ograniczyć wydawanie wiz, ale zawsze będą kategorie osób, które powinny otrzymać wizy – na przykład w przypadkach humanitarnych, dla członków rodzin przebywających w UE, a także dla dziennikarzy czy dysydentów.

Podróżowanie między Rosją a UE zostało znacznie uproszczone w 2007 r., kiedy weszła w życie umowa o ułatwieniach wizowych między UE a Rosją. W umowie obniżono opłaty za wizy, uproszczono zasady uzyskiwania wiz wielokrotnych, skrócono listę wymaganych dokumentów i zniesiono wizy dla dyplomatów.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szwajcaria rozpoczyna dobrowolną kampanię redukcji energii

BI: Dostawy broni do Kijowa mogą zaszkodzić USA za dekadę