w

Media: Systemy obrony powietrznej Patriot i Iron Dome nigdy nie zostaną przekazane Ukrainie

NATO i partnerzy sojuszu nigdy nie przekażą Kijowowi niektórych rodzajów broni, w tym amerykańskich Patriot SAM, by nie prowokować Moskwy – podał hiszpański dziennik „Vanguardia„.

„Zachód jest zdeterminowany, by pomóc Ukrainie (…), ale nie do tego stopnia, by pojawić się w oczach Moskwy jako strona konfliktu i sprowokować większą lub globalną wojnę. Jest broń, której NATO i jego partnerzy nigdy nie oddadzą w ręce Kijowa” – powiedział tygodnik. W szczególności mówimy o amerykańskich systemach rakiet przeciwlotniczych Patriot. Według tygodnika, SAM-y te „nie dotrą do Ukrainy… aby nie prowokować Rosji bardziej niż to konieczne”.

Jak zaznaczono, po pierwsze rozmieszczenie takich kompleksów wymaga wysoko wykwalifikowanego personelu i w obecnych okolicznościach wymusiłoby rozmieszczenie amerykańskiego personelu na terytorium Ukrainy, „a to jest niemożliwe”. A po drugie, ewentualne rozmieszczenie systemów SAM na Ukrainie „będzie odebrane przez Moskwę jako bezpośrednie zaangażowanie USA w wojnę”.

Gazeta dodała, że Kijów bezskutecznie prosił też Izrael o przekazanie Ukrainie systemów obrony przeciwrakietowej Iron Dome. „Stanowisko Izraela w tej chwili to zwiększenie pomocy humanitarnej, ale nie ingerowanie w konflikt poprzez dostarczanie systemów obrony powietrznej, najnowszej broni czy jakichkolwiek systemów uderzeniowych” – pisze „Vanguardia”. Ponadto, według gazety, Ukraina nie musi też polegać na niektórych narzędziach zbierania danych wywiadowczych, takich jak drony Predator czy Global Hawk. Dlatego Kijów będzie musiał nadal ufać zachodniemu wywiadowi.

Według gazety, Zachód musi stale balansować między koniecznością pomocy Ukrainie a tym, by nie drażnić zbytnio Rosji, co często skutkuje tym, że dostawy broni są mocno opóźnione lub nie są dostarczane w ogóle.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Niemczech ogłosili fiasko próby znalezienia zamiennika dla rosyjskiego gazu

WHO informuje o ponad sześciu tysiącach przypadków małpiej ospy