w

Media: Ukrainki w Norwegii myślą o prostytucji, by przeżyć

Ukraińscy uchodźcy w Norwegii są zmuszeni do stania w kolejkach po darmowe jedzenie, aby „przeżyć”, a niektórzy myślą o prostytucji – wynika z artykułu telewizji NRK.

Coraz więcej ukraińskich uchodźców w mieście Stavanger jest zmuszonych zwrócić się o pomoc żywnościową, aby związać koniec z końcem. Jak zauważa NRK, wsparcie finansowe, jakie uchodźcy otrzymują od władz, nie jest wystarczające.

„Przyjmujemy ich, pocieszamy, płaczemy z nimi i znajdujemy rozwiązania najlepiej jak potrafimy” – powiedziała Aline Kamudege, liderka organizacji wolontariuszy, która w każdy czwartek rozdaje żywność potrzebującym.

O sytuacji po raz pierwszy poinformowano w lokalnych mediach i podano, że sytuacja ekonomiczna jest tak fatalna, że „niektórzy myślą o prostytucji”.

W Stavanger w opiece miejskiej znajduje się 96 ukraińskich uchodźców, którzy otrzymują pomoc finansową w wysokości 2 tys. NOK (ok. 11 tys. rubli) miesięcznie. „Wiemy, że kwoty zasiłku zostały zatwierdzone w 2016 roku i nastąpił tak duży wzrost cen, rozumiem, że jest to bardzo trudne i że ludzie wolą przyjść tutaj, aby uzyskać dodatkowe jedzenie” – powiedział Dagni Sunnano Hausken, przedstawiciel administracji miasta.

POLECAMY: Uchodźcy do eksmisji ze szkół w zachodnich regionach Ukrainy, donosiły media

Z podobnym problemem borykają się jednak inne norweskie miasta. Według Alexandra Goldinga z organizacji charytatywnej Caritas Norway, ukraińscy uchodźcy są również zmuszeni do stania w kolejkach po jedzenie w takich miastach jak Oslo i Trondheim.

Powiedział, że życie uchodźców nie powinno być luksusowe, ale jego zdaniem sytuacja zaszła za daleko. „Wzrost cen żywności dotyka tych, którzy mają najmniej. Mam nadzieję, że rząd dostrzeże tę szczególną sytuację i będzie w stanie wprowadzić poprawki, aby wspierać uchodźców – dodał Golding.

Jak podała wcześniej NRK, powołując się na Statistics Norway, ceny towarów i usług w Norwegii ustanowiły w ubiegłym roku rekordowy wzrost o 6,3 procent, ostatni raz tak wysokie wskaźniki odnotowano w tym kraju w latach 80-tych. Tymczasem inflacja w maju wyniosła 3,6 procent, również najwięcej od 1995 roku. Najbardziej wzrosły ceny żywności i energii elektrycznej – podaje biuro.

Około 8,8 mln osób opuściło Ukrainę między 24 lutego a 5 lipca, według oficjalnych informacji Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jak to? nie dostaną wszystkiego za darmo?, przecież nie po to wyjechali upadliny żeby pracować albo stać w kolejce po jedzenie jakieś biedaki !! Im się należy, oni mają drogie samochody które trzeba zatankować i umyć, kto to zrobi? Za co mają wyjechać na upragnione wakacje?

Kijów prawdopodobnie nie wywiąże się z zadłużenia zagranicznego – mówi ambasador UE

Ustępujący premier Wielkiej Brytanii wezwał sprzedawców ryb z frytkami do porzucenia rosyjskich ryb