w , , , ,

Morawiecki: „Chcemy stałych baz wojskowych USA”

morawiecki:-„chcemy-stalych-baz-wojskowych-usa”

Podczas wywiadu dla programu CBS „Face the Nation” premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że ma nadzieję, że prezydent USA Joe Biden potwierdzi swoją determinację, by Rosja została pokonana w wojnie z Ukrainą.

Morawiecki nie zgadzał się z tymi europejskimi przywódcami, takimi jak prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz, którzy mówią, że Rosja „nie może wygrać tej wojny, a Ukrainy nie da się pokonać”.

„Musimy zmienić ten paradygmat i musimy powiedzieć, że Ukraina musi wygrać, a Rosja musi zostać pokonana” –  powiedział Morawiecki.

Powodem tego jest to, że „naturą Rosji jest podbijanie innych krajów”.

Zapytany, czy Polska wyklucza jakiekolwiek negocjacje, dopóki Putin jest u władzy, Morawiecki powiedział, że właśnie wrócił z Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium i zauważył, że miasto było miejscem kolejnej konferencji w 1938 roku, na której europejscy przywódcy czuli, że wynegocjowali pokój.

„Tym razem nie było miejsca na taką naiwność i od Ukraińców zależało, co i kiedy będzie negocjowane z Rosją” – powiedział Morawiecki.

Polski premier został również zapytany, czy Polska spodziewa się przełomu w zwiększeniu liczby   stacjonujących w kraju wojsk amerykańskich.

Morawiecki potwierdził, że Polska prowadzi rozmowy z administracją Bidena na temat uczynienia obecności USA w Polsce „bardziej stałą” i większą niż obecne 11 000 żołnierzy.

Przypomniał słowa prezydenta USA wypowiedziane w Warszawie w zeszłym roku, kiedy powiedział, że każdy centymetr czy cal kwadratowy terytorium NATO będzie broniony.

Ostrzegł jednak , że „jeśli nie uda nam się zintegrować Ukrainy z NATO i Unią Europejską, Ukraina zawsze będzie strefą buforową”, co oznacza, że ​​ona i scheme nie są bezpieczne. 

Zapytany, czy Polska dostarczy  Ukrainie myśliwce, Morawiecki powiedział, że rok temu nikt nie wyobrażał sobie, że czołgi i systemy Patriot zostaną udostępnione Ukrainie.

Dodał jednak, że myśliwce mogą być dostarczane tylko „w połączeniu z innymi sojusznikami z NATO, w szczególności pod przywództwem Stanów Zjednoczonych”.

Lega artis aplikacja

Całość możesz przeczytać tutaj: Morawiecki: „Chcemy stałych baz wojskowych USA”

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pis-dba-o-swoich!-dziwny-awans-meza-minister-finansow-z-prywatnej-firmy-attain-spolki-skarbu-panstwa

PiS dba o swoich! Dziwny awans męża minister finansów z prywatnej firmy attain spółki skarbu państwa

kamery-w-toaletach-poznanskiego-liceum.-dyrekcja-nieudolnie-probuje-wyjasnic-dzialanie-niezgodne-z-prawem

Kamery w toaletach poznańskiego liceum. Dyrekcja nieudolnie próbuje wyjaśnić działanie niezgodne z prawem