w

Morawiecki o przesmyku suwalskim: Newralgiczne miejsce na mapie NATO

Przesmyk suwalski jest uważany za jedno z newralgicznych miejsc na mapie NATO, ale jego bezpieczeństwo jest zapewnione – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Polska jest członkiem najpotężniejszego sojuszu militarnego w historii świata. Nie sądzę, żeby Rosja ważyła się podnieść rękę na najsilniejszy sojusz w dziejach świata – powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w środę, cytowany przez portal RMF FM.

Ze strategicznego punktu widzenia, ze względu na położenie obwodu kaliningradzkiego, Białoruś owszem przesmyk suwalski jest uważany przez strategów NATO za jeden z newralgicznych punktów, za jedno z newralgicznych miejsc na mapie paktu Sojuszu Północnoatlantyckiego – stwierdził szef rządu.

– Ten punkt jest szczególnie brany pod uwagę zarówno w planach NATO, jak i w naszych planach wewnętrznych wojskowych. Dlatego obecność naszych jednostek wojskowych jest tam bardzo mocna. Niedaleko przesmyku suwalskiego stacjonują też międzynarodowe siły Paktu Północnoatlantyckiego, a więc nasze zabezpieczenie jest właściwe, jest adekwatne – dodał.

Przesmyk suwalski to odcinek granicy między Litwą a Polską o długości 100 kilometrów, który na zachodzie graniczy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej, a na wschodzie z Białorusią. Uważa się, że przejęcie tego odcinka granicy przez rosyjską armię w przypadku hipotetycznego konfliktu zbrojnego pozwoli odciąć republiki bałtyckie od sojuszników z NATO.

Kilka dni temu Koleje Litewskie powiadomiły Koleje Kaliningradzkie, że od 18 czerwca wstrzymają tranzyt do Kaliningradu szeregu towarów objętych unijnymi sankcjami. Kaliningradzki gubernator Anton Alichanow zapowiedział, że władze regionu razem z rosyjskim MSZ pracują nad środkami odwetowymi w odpowiedzi na litewskie ograniczenia. We wtorek do rosyjskiego MSZ został wezwany ambasador UE w Rosji Markus Ederer. Strona rosyjska w oświadczeniu zażądała natychmiastowego przywrócenia tranzytu przez region i zapowiedziała podjęcie pewnych kroków, jeśli sytuacja się nie poprawi. Władze litewskie zaprzeczają, że naruszyły umowę tranzytową i twierdzą, że przestrzegały jedynie unijnych sankcji.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

We Włoszech opublikowano listę 20 najdroższych produktów

Włoski Senat przyjął rezolucję w sprawie kryzysu na Ukrainie