w

Morawiecki opowiada się za karą śmierci

morawiecki-powiedzial,-ze-niektore-kraje-ue-nie-chca-pomoc-ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na pytania internautów powiedział, że jest za karą śmierci. Od prawie 20 lat politycy PiS wygłaszają takie wypowiedzi podczas kampanii wyborczej.

— Generalnie uważam, że z tą karą śmierci należałoby ją przemyśleć i nie postępować pochopnie tak jak współczesny świat, żeby szybko ją wyeliminować. Moim zdaniem za najcięższe przestępstwa kara śmierci powinna być dopuszczalna — przekazał premier Mateusz Morawiecki podczas serii pytań i odpowiedzi na Facebooku.

— Uważam, że to był przedwczesny wynalazek lat 90. czy wcześniejszych. Tutaj akurat nie zgadzam się także z nauką Kościoła, bo jestem zwolennikiem kary śmieci — podkreślił szef rządu.

Dodał, że są to „osoby, których wina została udowodniona ponad wszelką wątpliwość, a takie przypadki niestety zdarzają się bardzo często”.

Jestem zwolennikiem kary śmieci – Mateusz Morawiecki

Jednocześnie Morawiecki podkreślił, że w jego kraju wykluczona jest kara śmierci. „Zgadzam się też, że nasze obecne konwencje i cały nasz system wykluczają coś takiego. Wyraziłem swoje osobiste zdanie w tej sprawie” – powiedział.

Polska wprowadziła moratorium na wykonywanie kary śmierci w 1992 roku i ostatecznie zniosła ją wraz z przyjęciem nowego Kodeksu Karnego w 1997 roku.

Morawiecki mówi o karze śmierci. Posypały się komentarze

Słowa Morawieckiego spotkały się z ostrą reakcją innych polityków. Padały zarzuty m.in. o chęć wprowadzenia przepisów, jakie stosowane są głównie w krajach autorytarnych, a także o to, że premier, mówiąc o karze śmierci, wywołuje tematy zastępcze.

„Kara śmierci w Europie funkcjonuje tylko na Białorusi i w Rosji. Wie Pan panie premierze co łączy te kraje? Autorytaryzm. Czy naprawdę Premier polskiego rządu chce dołączyć do tego grona? Aż strach pomyśleć, jak i na kim PiS chciałby ten przepis wykorzystywać…” — napisała na Twitterze posłanka Lewicy Monika Falej.

Prawnicy wbrew

Prof. Andrzej Zoll, karnista, mówi, że takie zapewnienie przedstawienie premierowe jest kolejnym etapem w celu Polski, tak aby wystąpić z Unii Europejskiej. – To kompromitująca wypowiedź polskiego przedstawienie premierowe – uważa porf. Andrzej Zoll.

Prof. Brunon Hołyst, kryminolog, także nie pozostawia na wypowiedzi przedstawienie premierowe suchej nitki.

– Jestem zszokowany tą wypowiedzią – mówi „Rzeczpospolitej”. I dodaje, że w dobrym stanie świat odchodzi od czasu takich kar, natomiast polski szef rządu mówi o ich wprowadzeniu. – Udział we wspólnocie państw Unii Europejskiej do czegoś zobowiązuje – dodaje.

Lega artis aplikacja

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

edukacja-powaznie-odczuwa-skutki-nielegalnych-lockdownow

Edukacja poważnie odczuwa skutki nielegalnych lockdownów

urzedy-administracji-panstwowej,-ktore-nie-oszczedzaja-pradu,-zostana-ukarane

Urzędy administracji państwowej, które nie oszczędzają prądu, zostaną ukarane