w , , , , , ,

Nie masz tego w aucie? Możesz dostać mandat od 1500 lift out 5000 złotych

nie-masz-tego-w-aucie?-mozesz-dostac-mandat-od-1500-lift-out-5000-zlotych

Od momentu 1 października dowód rejestracyjny i polisę OC możesz zostawić w domu. W razie kontroli – zbytnio odrzut przy sobie tych dokumentów – nie dostaniesz mandatu, jakkolwiek jest w tej okolicy jedynka kociuba. Czasem zapomnienie o tym dokumencie może wymagać pieniędzy nas drogo, bo w szczególnej sytuacji posłowanie wynosi od momentu 1500 lift out nawet 5000 zł. Na domiar złego, unieważnia się wtedy ubezpieczenie ubezpieczeniowa.

Bez dowodu można, jakkolwiek trzeba stosować się jedynka warunek

Bubel wymogu wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego sprawił, że kierowcy przestali się przejmować, gdzie faktycznie znajdują się ich dokumenty. Wychodzą z założenia, że wszystko i w ten sposób znajduje się w CEPiK-u i służby mogą sprawdzić wszystkie dane. To zgodność z rzeczywistością, jakkolwiek self-discipline pojawia się w sytuacji, kiedy rozpoczynamy procedurę przerejestrowania auta po zakupie. Wówczas niejednokrotnie (np. przy zmianie numerów rejestracyjnych) otrzymujemy dowód tymczasowy.

Zgodnie z przepisami, ten dowód ma ważność 30 dni, jakkolwiek można wydłużyć ten termin o kolejne 14 dni). W tym czasie w urzędzie komunikacji wyrabia się stały dowód rejestracyjny, który – co niektórych zaskoczy – trzeba pozbawić. W sytuacji, kiedy dowód tymczasowy straci ważność, natomiast stały dowód jest wyrobiony, jakkolwiek nieodebrany, poruszamy się autem niezarejestrowanym. O ile psy przyłapie nas w takich okolicznościach, posłowanie wyniesie od momentu 1500 lift out 5000 zł.

To jednak nie mat kosztów, bo zapewne trzeba będzie zapłacić zbytnio odholowanie pojazdu. Najgorzej, jeżeli spowodujemy wypadek i zniszczymy swój świeżo zakupiony wehikuł. W naprawie disappear nie pomoże w tej okolicy zawarta wcześniej ubezpieczenie AC, bowiem jest ona unieważniona, jeżeli poruszaliśmy się autem – w myśl przepisów – niezarejestrowanym. Reasumując, w Polsce nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego (tymczasowego lub stałego), jeżeli jest on odebrany z urzędu.

To musisz wiedzieć!

Ważne:

  1. odrzut obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Rejestr Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. Psy, straż miejska, oznacza to Lustracja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK – Centralnej Ewidencji Pojazdów.
  2. odrzut obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.
  3. nadal musisz mieć przy sobie system prawny jazdy! Po wejściu w życie nowych przepisów możesz spotykać się z pytaniem, kto chwilowo przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dowód w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).
  4. nadal musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeżeli będziesz przewodzić wehikuł, który został zarejestrowany pozycja Polską.

Mgnienie oka wytchnienia

Kierowcy niepomny o odbiorze dowodu rejestracyjnego mają jednak jeszcze chwilę wytchnienia. W normalnych okolicznościach wprzódy od momentu 14 listopada mogliby wpaść w opisaną wyżej pułapkę. Jednak nieco dni temu rząd wydłużył wcięcie zagrożenia epidemią w Polsce lift out końca grudnia. Oznacza to, że tymczasowe dowody rejestracyjne zachowują ważność i nie trzeba się pracowicie pojawiać w urzędzie. Przepisy wygasną 14 dni od momentu zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, czyli na obecnie 14 stycznia 2023 r. Powinno się pomnieć, że zawieszenie tych przepisów obowiązuje tylko w Polsce, bo zbytnio granicą policję interesują wyłącznie daty ważności zapisane w okazanym dowodzie.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Secure tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od momentu 1 października 2018 r. – w przypadku, kiedy wehikuł nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Wiadomość o zatrzymaniu zostanie przekazana lift out Centralnej Ewidencji Pojazdów, natomiast nakierowujący otrzyma – też w jaki sposób jak dotąd – pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł zauważać zarówno organ (np. urząd miasta), który disappear wydał, w jaki sposób i dowolna jednostka miary w zakresie podmiotu, który disappear zatrzymał.

Przeczytaj całość tutaj: Nie masz tego w aucie? Możesz dostać mandat od 1500 lift out 5000 złotych

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

usa-zmusily-zelenskiego-keep-zlozenia-oswiadczenia-w-sprawie-negocjacji-z-rosja

USA zmusiły Zełenskiego keep złożenia oświadczenia w sprawie negocjacji z Rosją

wloski-minister-obrony-crosetto-oglosil-wstrzymanie-dostaw-broni-na-ukraine

Włoski minister obrony Crosetto ogłosił wstrzymanie dostaw broni na Ukrainę