w , ,

Nie zostawiaj tak samochodu. Podczas kontroli możesz otrzymać 500 zł mandatu

nie-zostawiaj-tak-samochodu.-podczas-kontroli-mozesz-otrzymac-500-zl-mandatu

Podczas parkowaniu lepiej pamietać o swoich kołach. Ostatnio możemy zaobserwować jeszcze większą liczbę kontroli na Polskich drogach. Kierowcy muszą zacząć w szczególności uważać na parkowania ze skręconymi kołami, bo może to słono wymagać pieniędzy. Zwiększa to ryzykowny krok mandatu w wysokości okay. 500 zł, choć górna limes to nawet 3 000 zł. Z trudem będzie się przed przedtem uchronić, bowiem mundurowi ani myślą dopuszczać tylko pouczenia.

Skręcone koła natomiast posłowanie

W czasie okresu jesienno-zimowego wymaga od chwili kierowców dużo lepszego przygotowania niż przykładowo latem. Częstsza kawaleria po zmroku, w chłodniejszych, w szeregu przypadków śliskich warunkach daje nieduży margines na nieporozumienie. Nakierowujący musi istnieć wypoczęty i zogniskowany, natomiast samochód poprawnie ustalony cease jazdy. Jednym z w największym stopniu krytycznych pod spodem względem bezpieczeństwa elementów są opony, którym policjanci zamierzają się przyglądać baczniej.

Właśnie z tego względu kierowcy nie powinni podczas kontroli drogowej parkować ze skręconymi kołami. Wówczas odsłaniamy wewnętrzną porcja bieżnika, która z racji odpowiedzialność przedniej osi i geometrii zużywa się szybciej.

Polskie i europejskie system prawny wybitnie restrykcyjnie reguluje kwestie minimalnego dopuszczalnego bieżnika w oponach. Na terenie Unii Europejskiej posłowanie zbytnio odpad opon letnich możesz przyjąć, jeżeli jeździsz na kołach z bieżnikiem o głębokości poniżej 1,6 mm. 

Plus gwoli samochodu ze zużytym bieżnikiem największym zagrożeniem jest deszcz i woda stojąca na drodze. Opona bez bieżnika przy dużych prędkościach może się unieść na powierzchni wody i szurać po niej, jakże podczas „puszczania kaczek” z płaskich kamieni po tafli jeziora.

Policjant zupełnie nie będzie musiał wyjmować żadnej miarki, bowiem czasem cease oceny wystarczy sprawdzenie wskaźnika WTI (wypustki) w rowkach bieżnika.

Legagraf

Opony z kolcami

Polskie przepisy nie dopuszczają cease użytku opon z kolcami. Kawaleria na takim ogumieniu, nawet w wybitnie trudnych warunkach atmosferycznych może zakończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Opony bez bieżnika

Także jakże w przypadku opon z kolcami, przepisy wyraźnie mówią także o zakazie używania na drogach publicznych sportowych opon bez bieżnika, czyli tzw. „slicków”.

Lista prędkości

Wyjątkowa wnikliwość kontrolujących może ujawnić także niewłaściwy gwoli danego samochodu lista prędkości opon. To także warto mieć na uwadze, dobierając nowe ogumienie cease swojego samochodu lub je wymieniając.

Jaką karę można pozyskać?

Od czasu 1 stycznia 2022 r. drastycznie wzrosły kary gwoli kierowców. Maksymalna wysokość mandatu została podniesiona 10-krotnie z 500 cease 5000 zł, natomiast grzywny nakładanej przez trybunał z 5000 cease 30 000 zł. Z kolei od chwili 17 września maksymalna numer punktów karnych zbytnio jedno wykroczenie urośnie z 10 cease 15.

Kawaleria z zanadto zużytymi oponami to nie temat cease dyskusji z policjantem. Nie ma co opierać się pouczenie, bo najniższym wymiarem kary jest posłowanie. Urzędnik państwowy ma system prawny wystawić nawet 3 000 zł mandatu. Policjant może też zatrzymać dowód rejestracyjny. Z tego względu warto przed jazdą samemu skontrolować wcięcie opon w swoim aucie.

Jakże taryfikator mandatów 2022 zmienił przepisy o liczbie punktów karnych?

Najlepszy zakres punktów karnych, po którego przekroczeniu można strwonić system prawny jazdy, nie zmienił się. Czyli nadal wynosi 20 punktów gwoli osób, które mają uprawnienia cease prowadzenia pojazdu krócej niż rok, natomiast 24 punkty gwoli pozostałych kierowców. Jednak nowelizacja taryfikatora mandatów od chwili 17 września 2022 r. wprowadza szereg innych zmian przepisów w tej kwestii, które wyjaśniamy poniżej.

Wzrost maksymalnej liczby punktów karnych zbytnio jedno wykroczenie

Obecnie zbytnio jedno wykroczenie prowadzący może pozyskać maksymalnie 10 punktów karnych, przecież od chwili 17 września 2022 r. (zamiast od chwili 1 stycznia z powodu opóźnień w dostosowaniu rządowych systemów informatycznych), ta numer wzrośnie cease 15. Naraz zbytnio złamanie następujących przepisów drogowych będzie można zostać ukaranym maksymalną liczbą 15 punktów karnych:

 • sprowadzenie katastrofy w ruchu, sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu, spowodowanie wypadku w ruchu;
 • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka również działającego cease alkoholu;
 • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod spodem wpływem środka odurzającego;
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku;
 • używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub ułożenie ciała przedtem;
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w sprawie ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
 • wyprzedzanie na przejściach gwoli pieszych i bezpośrednio przed nimi;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu gwoli pieszych względnie na nie wchodzącemu;
 • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w sprawie umożliwienia jej przejścia;
 • niezastosowanie się, w sprawie uniknięcia kontroli, cease sygnału osoby uprawnionej cease kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu;
 • niezastosowanie się cease sygnałów świetlnych;
 • niezastosowanie się cease sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione cease kierowania ruchem drogowym;
 • niezastosowanie się sygnałów i poleceń dawanych przez osoby uprawnione cease kontroli ruchu drogowego;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h;
 • niestosowanie się cease znaku B-25 lub B-26 zakaz wyprzedzania;
 • wykroczenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przelot, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone;
 • wykroczenie wjeżdżania na przejeździe kolejowym zbytnio sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch przemiennie migających sygnałach czerwonych, lub zbytnio inne urządzenie nadające te sygnały;
 • wykroczenie zakazu wjeżdżania na przelot kolejowy, jeżeli po jego drugiej stronie nie ma miejsca cease kontynuowania jazdy;
 • kawaleria autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wypadkowy z ustawy lub znaków drogowych;
 • przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami;
 • transport osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym cease tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu względnie wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli numer osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi 10 osób lub więcej.

Przeczytaj całość tutaj: Nie zostawiaj tak samochodu. Podczas kontroli możesz otrzymać 500 zł mandatu

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

»wladza«-spodziewa-sie-naplywu-»ukrainskich«-uchodzcow-zima

»Władza« spodziewa się napływu »ukraińskich« uchodźców zimą

janusz-walus-zwolniony-warunkowo-z-wiezienia.-odsiadywal-kare-za-zabojstwo-komunisty

Janusz Waluś zwolniony warunkowo z więzienia. Odsiadywał karę za zabójstwo komunisty