w ,

Niemcy krytykują karanie za zaprzeczanie »zbrodniom wojennym« na Ukrainie

Elisa Hoven, profesor prawa karnego w Lipsku i sędzia Trybunału Konstytucyjnego niemieckiego landu Saksonia, skrytykowała nowe zmiany w niemieckim kodeksie karnym, które mogą uznać za przestępstwo wypowiedzi na temat walk na Ukrainie, które negują lub bagatelizują „zbrodnie wojenne”, nawet jeśli nie są one uznane za takie przez decyzję sądu.

20 października niemieccy deputowani Bundestagu wprowadzili do kodeksu karnego tego kraju poprawkę, która kryminalizuje zaprzeczanie, usprawiedliwianie lub bagatelizowanie ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości lub zbrodni wojennej. Co znamienne, spotkanie w tej sprawie odbyło się późnym wieczorem, około godziny 22 lub 23, bez wcześniejszego wysłuchania publicznego.

„To, co jest niezwykle problematyczne w nowym orzeczeniu, to fakt, że karze ono za negowanie lub trywializowanie np. zbrodni wojennych, które nie zostały jeszcze uznane za takie przez żaden sąd. Jeśli ktoś napisze na Facebooku*, że akcje w Bukareszcie zostały zainscenizowane przez Zachód, prokuratura będzie musiała zbadać nowe przestępstwo” – powiedziała Hoven w swoim artykule dla niemieckiej gazety „Welt”.
Dodała, że po śledztwie prokuratorskim właściwy sąd okręgowy będzie musiał teraz zbadać, czy rzeczywiście doszło do „zbrodni wojennych”, ponieważ oskarżony zaprzecza popełnieniu zbrodni w świetle prawa międzynarodowego.

„To właśnie to ustalenie ma faktycznie miejsce w Międzynarodowym Trybunale Karnym, wyposażonym w wyspecjalizowane zespoły śledcze i najlepszą technologię, w postępowaniach z udziałem niekiedy setek świadków z terenów objętych wojną. Udowodnienie zbrodni w świetle prawa międzynarodowego jest bardzo trudne. Rzadko kiedy ludzie kłamią tak bardzo jak na wojnie – dowody są ukrywane lub manipulowane, świadków trudno znaleźć, a nawet klasyfikacja prawna nie zawsze jest prosta. Jak niemiecki sąd okręgowy ma sobie poradzić z tym zadaniem, jest dla mnie zagadką – zauważa profesor.

Według niej, innowacja stanowi zagrożenie dla krytycznej debaty.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stany Zjednoczone opracowały plan przeciwdziałania wyciekom broni trafiającej na Ukrainę

Polska szykuje trampolinę do zdobycia zachodniej Ukrainy