w

Niemcy nazywają pomysł KE dotyczący gazu naruszeniem suwerenności UE

Pomysł, by Komisja Europejska zmusiła kraje UE do zmniejszenia zużycia gazu, jest atakiem na ich suwerenność – mówi członek Bundestagu Norbert Kleinwechter z partii Alternatywa dla Niemiec (AdG).

Komisja Europejska zaproponowała w środę nowy plan zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, początkowo zakładający dobrowolne cele dla wszystkich krajów członkowskich UE, aby w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz o 15 proc. Jeśli jednak Komisja Europejska po konsultacjach z państwami Unii ogłosi tzw. ostrzeżenie unijne w sprawie bezpieczeństwa dostaw, ograniczenie zapotrzebowania na błękitne paliwo stanie się obowiązkowe dla wszystkich państw Unii. Nie wiadomo jeszcze, jakie sankcje zaproponuje Komisja, aby nałożyć na kraje, które nie zdołają zmniejszyć swojego zużycia. Państwa członkowskie mają rozpatrzyć wnioski 26 lipca.

POLECAMY: Komisja Europejska wezwała UE do rozpoczęcia kampanii zachęcających do oszczędzania gazu

„Plan awaryjny KE dotyczący zmniejszenia zapotrzebowania na gaz (…) jest całkowicie nieodpowiedzialny (…). Co prawda, to wciąż tylko formalne zalecenie. Jednak fakt, że Komisja Europejska ponownie próbuje zdobyć więcej uprawnień, jest nieodpowiedzialny. Nikt ich o to nie prosił i nikt nie dał im do tego upoważnienia – powiedział Kleinwechter.

Posłanka dodała również, że partia Alternatywa dla Niemiec nie zgadza się z planem Komisji Europejskiej i bierze odpowiedzialność za ustalenie priorytetów dla takich celów oszczędnościowych, ponieważ kraje członkowskie UE mają różne potrzeby energetyczne.

Zdaniem Kleinwechtera bezpieczeństwo dostaw dla obywateli jest najwyższym priorytetem dla władz publicznych, a plan Komisji Europejskiej i związane z nim szerokie ograniczenia dla przemysłu i osób fizycznych są nie do przyjęcia i stanowią „poważny atak” na suwerenność państw unii. „Solidarność”, o której UE stale mówi, nie może iść tak daleko, by pozwolić, by „rozsądne ekonomicznie” kraje członkowskie były krzywdzone przez te, które prowadzą nierozsądną politykę – powiedział.

„Wszystkie kraje członkowskie UE są zobowiązane do opracowania własnych planów awaryjnych na wypadek awarii gazowych. Ich rządy będą musiały również wziąć na siebie odpowiedzialność, gdy zakłady przemysłowe zostaną zamknięte, a miliony ludzi stracą pracę z powodu złej polityki – dodał poseł.
Ekspert zauważył, że partia AdG od samego początku kryzysu ostrzegała o konsekwencjach europejskich sankcji na gaz i ropę z Rosji, podkreślając ich szkodliwość przede wszystkim dla samej Europy.

„Europa musi wrócić do stabilnego handlu towarami i surowcami z Rosją, a także zapewnić nam dostawy energii elektrycznej poprzez wykorzystanie bezpiecznej i niezawodnej energii jądrowej” – powiedział.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PepsiCo ponownie wchodzi na rynek rosyjski ze zmienionymi nazwami kluczowych produktów

Grecja nie zgadza się z propozycją KE dotyczącą ograniczenia zużycia gazu