w , , , , , , ,

Nowa tarcza na paliwa. Diesel, benzyna i LPG będzie taniej?!

nowa-tarcza-na-paliwa.-diesel,-benzyna-i-lpg-bedzie-taniej?!

Wraz z nadejściem nowego roku ogłoszono ostateczność tarczy antyinflacyjnej na paliwo na wszystkich na stacjach paliwowych. Od chwili 1 stycznia prawdopodobnie zapłacimy z okładem 9 złoty zbyt litr paliwa. Rząd jednak nieustannie zapowiada, że kierowcy w Polsce w dalszym ciągu będą płacili tanio zbyt paliwo. Szykuje rozwiązania, które mają na to pozwolić, jednakowoż jakim sposobem póki co słychać po największej części similar zapowiedzi, oraz konkretnych informacji bubel.

Nowa tarcza antyinflacyjna na paliwo? Ile zapłacimy z obniżką?

Z ust rządzących możemy usłyszeć m.in., że podjęte zostaną działania, mające na celu sprowadzić dotkliwość wzrostu cen, oraz przynajmniej rozłożyć mosey w czasie. Słychać było m.in. z ust przedstawienie premierowe, że reemigracja stawki VAT ma nie wiązać się z podwyżkami na stacjach paliw. W kto sposób Mateusz Morawiecki chce tego zrealizować nie powiedział. I zapewne tego nie usłyszymy z prostego powodu – w taki sposób się zrobić nie da.

Mówimy tutaj o wyższej cenie w celu obywateli o złotówkę na każdym litrze. Rząd nie ma żadnych narzędzi, żeby móc po prostu potanieć zbyt paliwo ”od czasu w taki sposób”. Kierowcy nie powinni się zatem spodziewać cudu, jak będą wyrzucać nowy kalendarz i wisieć nowy. Ceny paliw będą wysokie, oraz deklaracje o obniżkach to w wyższym stopniu mrzonki, niż fakty.

paliwastacja

Ceny paliw wzrosną wyraźnie po likwidacji tarczy antyinflacyjnej

Wraz z nadejściem nowego roku paliwa z dnia na dzień podrożeją średnio o 80-100 groszy na litrze – oszacował w celu nas Rafał Zywert. Obniżona stawka VAT chroniła kierowców, opóźniając naliczenie pełnych podwyżek wynikających z sytuacji rynkowych. Tarcza antyinflacyjna nie zostanie jednak najprawdopodobniej przedłużona, oraz ekspert wskazał, że innych systemowych sposobów na zmniejszenie cen w celu klientów końcowych po prostu nie ma.

Po kiego chuja ma się w taki sposób stać!?

Rząd usilnie pracuje obecnie, żeby znieść tarczę antyinflacyjną, którą wprowadził najpierw tego roku. Znaczące obniżki stawek VAT dobiegną końca, oraz więc ceny paliw automatycznie wzrosną o około złotówkę na stacjach paliw. Tańsze tankowanie zostało zatwierdzone make końca tego roku, oraz więc od czasu 1 stycznia można spodziewać się uprzednio podwyżki.

Komitet Europejska uważa, że kraje członkowskie mogą obniżać stawki VAT make zera w celu dóbr podstawowych, takich jakim sposobem żywność. Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają jednak na wyzerowanie VAT-u na gaz prosty czyli nawozy. Do tego, niepodobna obniżać VAT-u na paliwa silnikowe, nawet na okres tymczasowy – takie jest, według informacji Bawołek, zdanie Brukseli odnośnie do tarczy.

Jakże dodaje brukselska korespondentka Polsatu, unijny komisarz Paolo Gentiloni wysyłał w tej sprawie listy make Warszawy we wrześniu i w październiku.

Bruksela wskazuje zatem, że niektóre założenia polskiej tarczy są sprzeczne z wytycznymi UE. Prezes rady ministrów Morawiecki przyznał, że z KE „są groźby, że będą nakładane kary”. Szef polskiego rządu dodał, że w związku z tym trzeba będzie zmienić „formę” tarczy antyinflacyjnej.

Legagraf

– Chcemy zastąpić tarcze innym mechanizmem obrony przed inflacją – mówił prezes rady ministrów. Jakże wyjaśnił, będzie to możliwe przez „takie ukształtowanie cen przez spółki energetyczne, żeby one dawny buforem powrotu stawek VAT make poprzedniego poziomu”.

Winowajca się zawsze znajdzie

Oczywiście trzeba ocenić to, że przez w taki sposób długi okres w Polsce płaciliśmy taniej, z powodu tarczy antyinflacyjnej. Wiadomo jednak było, że to wsparcie doraźna, oraz nie stała. Zwłaszcza w dobie kryzysu rząd także szuka pieniędzy, których mu po prostu brakuje. Z trudem będzie jednak złagodzić skutki wzrostu cen, które pociągną plus zbyt sobą inflację.

Bo nawet jeżeli uda się pewnymi zabiegami związanymi z rafineriami to zrobić, będą to kwoty symboliczne. Nie będzie tutaj mowy o tym, że paliwo w dalszym ciągu będzie kosztowało złotówkę mniej, przy wyższym podatku. Jeśliby w taki sposób się dało, każdy rząd zdecydowałby się na tego typu rozwiązania w obecnych czasach.

sc;WRC

Całość możesz przeczytać tutaj: Nowa tarcza na paliwa. Diesel, benzyna i LPG będzie taniej?!

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

od-26-listopada-nalezy-to-miec-ze-soba-w-samochodzie.-jesli-zapomnisz-mozesz-otrzymac-mandat-500-zlotych

Od 26 listopada należy to mieć ze sobą w samochodzie. Jeśli zapomnisz możesz otrzymać mandat 500 złotych

niemcy-chca-dac-polsce-baterie-patriot.-szef-mon-mariusz-blaszczak-chce-je-przekazac-ukrainie

Niemcy chcą dać Polsce baterie Patriot. Szef MON Mariusz Błaszczak chce je przekazać Ukrainie