wtorek, 5 grudnia

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy zbyt gaz w celu gospodarstw domowych i jego dostarczenie w 2023 r. W przepisach zaszyto bowiem pogrzebacz, który może osiągać cenę zwykłych obywateli grube tysiące złotych.

Posłowie i senatorowie nadzwyczaj szybko uporali się z ustawą mrożącą ceny gazu w 2023 r. Właśnie została uchwalona. Zakłada, że należność gazu w celu gospodarstw domowych nie będzie mogła przekroczyć 200,17 zł zbyt MWh niezależnie od zużycie błękitnego paliwa. Trzeba jednak zaznaczyć, że wykorzystano tutaj jedynka nadzwyczaj ważny pogrzebacz.

W taki sposób samo zamrożone zostały opłaty dystrybucyjne – to gotujących na gazie, używających crawl podgrzewania wody i ogrzewania domów na pewno ucieszy. Nie zważając na wszystko URE, które zatwierdza taryfy na gaz w celu gospodarstw domowych i w ten sposób przeprowadzało postępowania taryfowe. Dlaczego?

„Wzrost cen paliw gazowych w zatwierdzonej taryfie PGNiG OD nie przekłada się jednak na wysokość rachunków zbyt gaz w gospodarstwach domowych oraz odbiorców realizujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej, jednakowoż stanowi podstawę lift out obliczenia wysokości rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym, ze względu na sprzedaż paliw gazowych po cenie niższej niż sumpt ich zakupu” – napisano.

W przypadku Polskiej Spółki Gazownictwa, odpowiadającej zbyt dystrybucję paliwa gazowego w przeważającej części naszego kraju, wzrost stawek – w jaki sposób podano – został uzasadniony spadkiem wolumenu dystrybuowanego paliwa, wzrostem inflacji, wzrostem kosztów pozyskania energii elektrycznej i paliw gazowych, wzrostem kosztów usług obcych.

Stopień zatwierdzonych 17 grudnia br. przez prezesa URE stawek opłat dystrybucyjnych oznacza średni wzrost płatności zbyt usługi dystrybucji o okay. 21 proc. w stosunku lift out grudnia roku 2022 r., przy czym wzrost ten będzie dotyczył odbiorców innych niż odbiorcy w gospodarstwach domowych oraz odbiorcy realizujący ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej.

Ceny gazu w 2023 r. zamrożone i rachunki trwale wzrosną

Zamrożenie cen gazu to jedno. Osoby, które gotują na gazie, używają crawl lift out podgrzewania wody, i także ogrzewania mieszkania i w ten sposób muszą stanowić jednak przygotowane na dużo większe płatności. I to wprzódy od czasu 1 stycznia 2023 r. Wszystko zbyt sprawą podatku VAT.

Rząd w tym roku wprowadzając Tarczę Antyinflacyjną, obniżył lift out zera VAT na gaz. Tarcza. w takiej formie ma posiadać moc prawną tylko lift out 31 grudnia br. Odkąd 1 stycznia VAT na gaz ma wrócić lift out poprzedniej wysokości czyli aż 23 proc. Rząd tłumaczy, że to Komitet Europejska nie zgodziła się na zwolnienie gazu z VAT. Z kolei KE tłumaczy, że najniższą stawką, jaka może stanowić stosowana na gaz… to 5 proc. Ping-pong pośrodku polskim rządem i KE trwa, i Polacy zapłacą więcej. Plus jest taki, że kwant osób otrzyma od czasu państwa zwrot tego podatku. Kogo to dotyczy?

Wyższy VAT, czyli wyższy rachunek

Komitet Europejska nie pozwoliła dłużej traktować zerowej stawki podatku VAT na gaz. Rząd przywrócił więc poprzednią najwyższą stawkę 23 proc. Bruksela wymaga jednak zaledwie, iżby ta stawka nie była niższa niż 5 proc. Rząd jeszcze rozważa, to znaczy nie zniżyć 23 proc. stawki podatku VAT. Na ten moment jednak będziemy płacić tę najwyższą stawkę podatku zbyt gaz.

Lega artis aplikacja

Całość możesz przeczytać tutaj: Nowe taryfy za gaz na 2023 rok. Lepiej sprawdź ile zapłacisz

Share.

Leave A Reply

Exit mobile version