w

NY Times: CIA popiera zakup oprogramowania szpiegującego Pegasus

SC: pixabay

Amerykańska firma obronna L3Harris powołała się na wsparcie amerykańskiej społeczności wywiadowczej w rozmowach z izraelską NSO Group, aby odkupić jej skandaliczną technologię cyberszpiegostwa Pegasus, donosi New York Times.

„Oni (przedstawiciele L3Harris) powiedzieli, że urzędnicy amerykańskiego wywiadu potajemnie poparli plany firmy dotyczące nabycia NSO, którego technologia wzbudziła żywe zainteresowanie wielu agencji wywiadowczych i organów ścigania na całym świecie, w tym FBI i CIA” – podała gazeta, powołując się na źródła.

Według gazety, przedstawiciele L3Harris podczas rozmów na temat ewentualnej transakcji, w szczególności z prezesem izraelskiego MOD Amirem Eshelem, zwrócili uwagę, że firma otrzymała od rządu USA zgodę na negocjacje z NSO, pomimo tego, że firma znalazła się na czarnej liście Departamentu Handlu USA.

Jednak po doniesieniach medialnych o rozmowach, L3Harris powiadomił administrację USA o rezygnacji z planów pozyskania technologii. Wiele kompetentnych źródeł twierdzi jednak, że później podjęto próby powrotu do rozmów.

Według źródeł, amerykańskie agencje wywiadowcze poparły transakcję pod pewnymi warunkami. Na przykład umowa obejmowała możliwość sprzedaży danych na temat luk zero-day (błędów w oprogramowaniu, które umożliwiają ukradkowe złośliwe działania) państwom sojuszu Five Eyes. Jednak izraelskie Ministerstwo Obrony, pod naciskiem izraelskiego wywiadu, odrzuciło warunki, które pozwoliłyby NSO na udostępnienie kodu źródłowego Pegasusa państwom Five Eyes i pozwoliłyby pracownikom L3Harris dołączyć do zespołów rozwojowych. Urzędnicy ministerstwa podkreślali również, że Izrael zachowuje prawo do udzielania licencji eksportowych na produkty NSO.

Należy zauważyć, że równolegle urzędnicy izraelscy prowadzili negocjacje z Departamentem Handlu USA w celu usunięcia NSO z czarnej listy, ale bezskutecznie.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KE wzywa do przygotowania się na napływ migrantów z powodu kryzysu żywnościowego

Rada UE zatwierdziła przyznanie Ukrainie nowej pożyczki makrofinansowej