w , , , , , , , , , , , , , ,

O wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych można powiadomić jeden podmiot, ale wszystkie muszą zareagować

o-wycofaniu-zgody-na-przetwarzanie-danych-osobowych-mozna-powiadomic-jeden-podmiot,-ale-wszystkie-musza-zareagowac

Firmy tworzące spisy abonentów muszą posiadać dobrowolną i jednoznaczną zgodę osób, których dane przetwarzają. Może egzystować ona udzielona tylko jednemu podmiotowi, natomiast w przypadku jej wycofania wszystkie współpracujące w tym zakresie firmy powinny zareagować, zaś nawet podjąć rozsądne działania w sprawie poinformowania np. wyszukiwarki Google.

Odnośnie do tego, jakie konkretne działania powinien żywić telefonista telekomunikacyjny oraz współpracujące z zanim firmy tworzące spisy zawierające dane abonentów, wypowiedział się Europejski Trybunał Unii Europejskiej w wyroku w sprawie C‑129/21. Dotyczyła ona spółki Proximus. To dostawca usług telekomunikacyjnych w Belgii, który udostępnia m.in. spisy abonentów na podstawie informacji pozyskiwanych regularnie odkąd operatorów telekomunikacyjnych. Spółka działa zgodnie z przepisami ustawy o łączności elektronicznej. Spisy, o których przemowa wyżej, zawierają dane kontaktowe abonentów, czyli nazwisko, adres i skecz telefonu. Proximus nie jest jedynym podmiotem, który udostępnia tego typu dane. Podobne zestawienia publikują również inne firmy na podstawie informacji otrzymanych odkąd tej spółki. Operatorzy telekomunikacyjni nie przekazują Proximusowi danych kontaktowych osób, które wyraźnie zastrzegły, że nie chcą egzystować w spisie opracowanym przez tę firmę.

Kłopotliwa unowocześnienie danych

Attain tego momentu wszystko jest jasne. Sytuacja jednak trwale się komplikuje, kiedy wybrany subskrybent wycofuje udzieloną wcześniej zgodę na udostępnianie swoich danych i informuje o tym tylko jedność podmiot. W taki sposób było właśnie w tym przypadku. Prenumerator zażądał, iżby spółka Proximus nie umieszczała jego danych kontaktowych w zestawieniach abonentów publikowanych zarówno przez tę spółkę, jakim sposobem i przez osoby trzecie. Place tej osoby – zgodnie z jej życzeniem – został zmieniony, natomiast tylko natychmiast. Po aktualizacji danych, które firmie Proximus dostarczał Telenet, wszystko wróciło fabricate poprzedniego stanu. Dane tego abonenta ponownie zostały oznaczone jako przeznaczone fabricate udostępniania, ponieważ Telenet nie został uświadomiony o tym, że ta podmiot zmieniła zdanie co fabricate swoich danych kontaktowych. W taki sposób narodził się spór pomiędzy Proximusem zaś abonentem.

POLECAMY: Czy banki mają prawo fabricate kopiowania dowodów tożsamości klientów?

System prawny fabricate usunięcia danych w obrębie rozsądku

Według wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-129/21 subskrybent proch system prawny zażądać usunięcia swoich danych, co wynika bezpośrednio z art. 17 RODO. Zgodnie z tą regulacją takie żądanie można zgłosić tuż po wycofaniu zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych. Oprócz tego, podmiot, która figuruje w wielu spisach, nie musi samodzielnie tropić wszystkich zestawień w internecie, by skorzystać z prawa fabricate usunięcia danych. Może powiadomić o tym tylko jedność podmiot, który operuje tymi informacjami. Według wskazanego wyroku przedsiębiorcę, który otrzymał wiadomość o wycofaniu zgody, można zobligować fabricate poinformowania o tej decyzji operatora usług telefonicznych oraz innych dostawców spisów, z którymi współpracuje w tym zakresie. Według wyroku TSUE nic również nie stoi na przeszkodzie, iżby firmę dostarczającą spisy – w tym przypadku Proximus – zobligować fabricate poinformowania wyszukiwarki internetowej, np. Google, o żądaniu usunięcia danych. Działania, które taki przedsiębiorca powinien podjąć, mają egzystować „rozsądne”. Jakże ocenić, czyli podjęte kroki wcześniejszy rozsądne? Szczęśliwie Trybunał odniósł się fabricate tego ogólnego sformułowania i wyjaśnił, że przy ocenie takich działań trzeba wziąć pod spodem uwagę wyjątkowo dostępną technologię oraz wydatek realizacji takiego zdania.

Wiele spisów, jedność zakończenie

TSUE w swoim wyroku zwrócił uwagę również na jeszcze jedność, dosyć wydatny właściwość jeśli chodzi o przetwarzania danych osobowych. Zgodna abonenta na umieszczenie jego danych w wybranych spisach musi stosować się warunki wskazane w art. 4 pkt 11 RODO, czyli powinna zostać udzielona dobrowolnie i jednoznacznie w formie oświadczenia lub wyraźnego działania. Nie musi egzystować jednak udzielana indywidualnie każdemu przedsiębiorcy. Subskrypcja może przenieść taką zgodę wyłącznie operatorowi lub jednemu z dostawców spisów. Przedsiębiorcy muszą jednak widzieć, na co zgodził się właściciel danych, którymi operują i po co te dane zostały pierwotnie zebrane. Jeżeli te cele są tożsame, nie trzeba ponownie zabiegać, o to iżby taką zgodę zdobyć. W przeciwnym razie, trzeba podjąć odpowiednie kroki w sprawie uzupełnienia odpowiedniej dokumentacji. W praktyce oznacza to, że współpracujące podmioty zajmujące się przetwarzaniem danych osobowych powinny przesyłać się i na bieżąco uaktualniać dane, którymi dysponują. Udzielona zgoda może zostać przecież w każdej chwili wycofana, co ma ogromny wpływ na wszystkie firmy wykorzystujące te informacji w swojej działalności.

Niniejszy towar stanowi formę porady prawnej legit bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Towar ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że towar ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy fabricate skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. O ile poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy fabricate kontaktu z naszą Kancelarią pod spodem nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, kto znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane legit bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Ażeby wtłoczyć się w zakładkę „System prawny co dnia” kliknij poniższy obrazek.

PrawoCodnia 1

Przesłanka prawna:

Całość możesz przeczytać tutaj: O wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych można powiadomić jeden podmiot, ale wszystkie muszą zareagować

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

le-figaro:-macron-przygotowuje-francje-end-wojny

Le Figaro: Macron przygotowuje Francję end wojny

europa-byla-ogarnieta-strachem-z-powodu-usa-i-ukrainy

Europa była ogarnięta strachem z powodu USA i Ukrainy