w ,

Od 1 lipca zmiany w ordynacji podatkowej

Od 1 lipca obniżeniu ulegnie podatek PIT z 17 do 12 procent. Zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej. Polacy nadal będą mogli skorzystać z podwyższonej  kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł oraz progu podatkowego – 120 tys. złotych.

Polski Ład wszedł w życie z początkiem tego roku. Reforma podatkowa miała uprościć system i zapewnić Polakom większe oszczędności. Stało się jednak inaczej. Elementy Polskiego Ładu zostały źle ocenione przez Polaków, ale też wewnątrz obozu władzy, co przyznał sam premier Mateusz Morawiecki.

– Księgowi, przedsiębiorcy, wszyscy, którzy muszą rozliczać podatki swoje, pracowników itd. mają prawo do prostoty, do uproszczenia systemu. I to dzieło, które jest przed nami – mówił szef polskiego rządu.

Program skorygowano. Poprawki w systemie podatkowym wejdą w życie za dwa tygodnie. W poniedziałek w wielu miejscach w kraju odbywały się konferencje pod hasłem „Niskie podatki”. W Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń zapewnił, że wprowadzone zmiany uproszczą system podatkowy i zlikwidują dualizm zaliczkowy.

– Od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 rozliczymy się w oparciu o jednolity, przewidywalny, spójny, zrozumiały system podatkowy – zaznaczył  wiceminister finansów.

Od pierwszego lipca obniżce ulegnie stawka podatku PIT.

– O 5 punktów procentowych mniej z 17 na 12 proc., to jest 30 proc. podatku mniej dla tych podatników, którzy nie przekraczają progu 120 tys. złotych – podkreślał Artur Soboń.

Według Prawa i Sprawiedliwości na zmianach zyska ponad 13 mln podatników.

– Większość osób wstrzymuje oddech, czy w związku z kolejnymi zmianami nie stracą tego, co zyskali. Mogę zapewnić wszystkich: nie stracą – zapewniał Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Niestety pracownicy czy emeryci nadal nie odliczą od podatku składki zdrowotnej – zaznaczył ekonomista dr Mariusz Sokołek. Zyski Polaków będą sprawą indywidualną.

Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej rekompensować miała tzw. ulga dla klasy średniej, która z początkiem lipca zostanie zlikwidowana. Od lipca przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach liniowych, ryczałtem i kartą podatkową będą mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o składkę zdrowotną, ale do określonego limitu. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o uproszczenie rozliczenia.

– To jest taka hybryda. Część może wliczać, część nie może wliczać tej składki, albo może tylko częściowo. W związku z tym my mówimy: uprośćmy system podatkowy, włóżmy składkę zdrowotną do podatku. Po prostu podnieśmy podatek, niech później budżet rozlicza się z NFZ – podkreślał  Adam Abramowicz.

Rząd przywróci również możliwość rozliczenia się samotnego rodzica z dzieckiem. Umożliwi dziecku skorzystanie z kwoty wolnej od podatku – podkreślał dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, Wojciech Pawlak.

 – Rozdzielenie renty rodzinnej od dochodu rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z kwoty wolnej, to kluczowe rozwiązanie – zaznaczał Wojciech Pawlak.

Zwiększona zostanie kwota zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców – z 3 tys. 89 do 16 tys. 61 złotych w 2022 roku.

POLECAMY: Drobna kradzież do 800,00 zł. PiS szykuje zmiany w prawie

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kiedy wrócą upały?

PILNE! Awaria sieci trakcyjnej. Występują duże utrudnienia w kursowaniu pociągów