w , , , , , ,

Od 1 marca 2023 musisz to mieć w samochodzie. Za brak nowej naklejki mandat 500 zł

od-1-marca-2023-musisz-to-miec-w-samochodzie.-za-brak-nowej-naklejki-mandat-500-zl

1 marca to ważna info, bo szacuje się, że od momentu tego dnia wiele się zmieni, o ile chodzi o poruszanie się samochodem w miastach. Iżby to robić bez problemów, muszą się zaopatrzyć w wielce ważny ingredient.

Ten wydatek jest obowiązkowy w inny sposób kierowcy zapłacą kary

Od chwili 1 marca 2023 r. polscy kierowcy muszą znów zaczerpnąć attain kieszeni. Koniecznością będzie zakup naklejki, jaką wprowadzono nowymi przepisami o Strefach Czystego Transportu. Wszyscy nieposiadający jej na szybie, muszą się rachować z karą w postaci mandatu na 500 zł. Skądinąd bubel tego elementu w samochodzie pozbawi kierowcę możliwości wjazdu attain w zamian z wyznaczonymi strefami. Innymi słowy wszyscy kierowcy muszą je posiadać?

Minister klimatu i środowiska w drodze rozporządzenia zarządził, by w naklejkę zaopatrzyli się wszyscy kierowcy, którzy nie posiadają zielonych tablic rejestracyjnych. Jej zależność i miejsce umieszczenia są ściśle określone. Znajdują się na nich dane charakterystyczne w celu danego samochodu tj.: rok produkcji, rodzaj paliwa, nr rejestracyjny i nazwa gminy, w jakiej jest zarejestrowany. Innymi słowy trzeba ją posiadać, o ile w Polsce nie ma jeszcze żadnej „zielonej” strefy?

Każda strefa z własną naklejką na szybę samochodu, czyli jedna naklejka może wyjść zbytnio niewiele

Niepodobna wyłączyć, że inne miasta postawią na podobne rozwiązanie – przeszkoda na podstawie normy emisji Euro. W tym momencie pojawia się ułomność obowiązującej od momentu obecnie naklejki. Self-discipline w tym, że jedna wspólnota może zdecydować o wpuszczeniu attain swojej strefy aut spełniających np. normę Euro 4. Z kolei inna zgodzi się tylko na auta benzynowe. Manufacture tego auta z jednego rocznika i zasilane tym samym paliwem mogą zmieniać się normą spalania. Nalepka zatwierdzona podpisem ministra ma miejsce na rodzaj paliwa, pomimo tego brakuje rubryki na normę Euro. Może zdarzyć się też w taki sposób, że naklejka wydana przez jedność urząd miasta nie będzie honorowana w innym mieście z odmiennymi warunkami wjazdu attain SCT. I co w takiej sytuacji ma zrobić prowadzący? Okleić szybę nalepkami z każdego miasta? 

Naklejki na szybę samochodów benzynowych i z silnikiem Diesla

Wjazd samochodem spalinowym attain Stref Czystego Transportu będzie praktyczny na podstawie naklejki. Zgodnie z obowiązującym od momentu obecnie rozporządzeniem zielona ośmiokątna nalepka przypomina znak STOP. Na górze przewidziano pole rocznie produkcji samochodu. Wskazanie literowe w ramce po lewej stronie będzie reagować rodzajowi paliwa, jakim jest napędzany wehikuł.

P – to olej napędowy

D – w jaki sposób silnik wysokoprężny, to oliwa pędny;

M – mieszanka (paliwo-olej);

LPG – gaz potoczysty (propan-butan);

CNG – gaz ziemny sprężony (metan);

LNG – gaz ziemny skroplony (metan);

H – wodór;

EE – samochód elektryczny

BD – biodiesel

E85 – etanol

999 – inne.

Posłowanie 500 zł, o ile nie masz naklejki lub masz niewłaściwą

Sposób wydawania naklejek określi rada gminy w uchwale, w której ustanowi strefę czystego transportu. Opłata zbytnio wydanie naklejki nie może przekroczyć 5 zł. Zbytnio wjazd attain SCT bez nalepki lub z niewłaściwą naklejką przewidziano posłowanie 500 zł. Pojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne, są zwolnione od momentu zakazu wjazdu przez ustawy.

screenshot 2022 04 04 at 13 08 14 strefy czystego transportu wzor nalepki dla pojazdow uprawnionych do wjazdu do strefy ministerstwo klimatu i srodowiska portal gov pl 1200.1200
Foto: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Kierowcom, którzy bez oznakowania wjadą attain strefy czystego transportu, grozi posłowanie. Zgodnie z art. 96c. Kodeksu wykroczeń: „Kto nie przestrzega zakazu wjazdu attain strefy czystego transportu podlega karze grzywny attain 500 złotych”.

Przeczytaj całość tutaj: Od 1 marca 2023 musisz to mieć w samochodzie. Za brak nowej naklejki mandat 500 zł

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

niemcy-przygotowuja-sie-form-brakow-w-dostawie-pradu-i-wyplacaja-gotowke

Niemcy przygotowują się form braków w dostawie prądu i wypłacają gotówkę

niemiecki-urzad-zapowiada-przerwy-w-dostawie-pradu-w-zimie

Niemiecki urząd zapowiada przerwy w dostawie prądu w zimie