w , , , ,

Od 2023 łatwiej wybudujesz dom. Szykują się duże zmiany w prawie

od-2023-latwiej-wybudujesz-dom.-szykuja-sie-duze-zmiany-w-prawie

Wprzódy odkąd przeszłego roku w życie wchodzi nowelizacja Prawa budowalnego, zaś wraz z nią sporo ważnych zmian. Dotyczą one m.in. możliwości budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia, cyfryzacji procesu inwestycyjnego innymi słowy likwidacji niezbędnej enact tej pory zgody na użytkowanie. Większość z nich zacznie posiadać moc prawną wprzódy odkąd 1 stycznia 2023 r. Zdjęcie

Przepisy pozwalają współcześnie zbudować dom bez pozwolenia enact 70 m kw. Od momentu 2023 r. to przeszkoda metrażu jednak zniknie i każdy, kto spełnia rządowe kryteria, będzie mógł zabrać się enact budowy domu bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Zobacz, komu będzie przysługiwało takie system prawny.

Dom bez pozwolenia – co zmieni się odkąd 2023 r.?

Od momentu 2023 r. gruntownie zniknie mus uzyskiwania pozwolenia na budowę w przypadku wznoszenia domu jednorodzinnego – zapowiedział Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Egzamin. Jakim sposobem podaje PAP, budynek stawiany na zgłoszenie będzie mógł mieć pozostawiony do wyboru metraż, zaś nie – jakim sposobem teraz – maksymalnie 70 m kw. Gwoli wszystkich marzących o własnym domu oznacza to znaczne uproszczenie biurokracji.

– To rozwiązanie jest adresowane zarówno enact osób indywidualnych, jakim sposobem również enact małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli enact każdej osoby, która posiada własną działkę – zachwala zmiany Egzamin cytowany przez gunb.gov.pl.

Jakim sposobem podał rząd, odkąd 1 stycznia przyszłego roku pozwolenie na budowę nie będzie wymagane, pod warunkiem:

  • inwestor chce zbudować dom jednorodzinny,
  • budynek ma mieć maksymalnie dwie kondygnacje,
  • dom powstaje na własny zastosowanie (służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora).

Jakim sposobem widać, z powyższych zasad wynika, że z uproszczonych procedur dotyczących domu bez pozwolenia nie będą mogli stosować deweloperzy stawiający budynki w sprawie ich natychmiastowej sprzedaży.

Zmiany w 2023 roku: Nowa Podwalina Projektów Budowlanych

Nowelizacja Prawa budowlanego zakłada także usprawnienie działania urzędów. W tym celu stworzona zostanie  Podwalina Projektów Budowlanych. Na skutek niej organy piszczałkowe administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego będą miały łatwy wejście enact projektów. 

Na skutek temu inwestor nie będzie wprzódy musiał dołączać projektu budynku enact każdego składanego wniosku – wystarczy, że poda jego poszczególny skecz ewidencyjny. Organ weryfikujący będzie puder z kolei wejście enact wygodniejszej w obsłudze wersji online. 

Legagraf

Kary zbyt nieterminowe wydanie pozwolenia na rozbiórkę

Wydawanie pozwoleń na rozbiórkę budynku enact tej pory nie było ujednolicone, co wzbudzało wiele kontrowersji. Era oczekiwania na wydanie zgody wielokrotnie był nader długi, co blokowało wiele inwestycji. 

Od momentu 2023 r. ma się to zmienić. Nowe System prawny budowlane zakłada wprowadzenie rejestrów, w których ewidencjonowane będą nie tylko wnioski o budowę, tymczasem również o rozbiórkę. Pojawią się również kary zbyt nieterminowe wydawanie decyzji. 

Zmiany w prawie budowlanym – Centralna Katalog Emisyjności Budynków

W zakresie zmian w Prawie budowlanym powołano Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków (CEEB). Jej celem jest zbieranie danych o źródłach ogrzewania budynków i termomodernizacji. Ma one również pomóc w likwidacji pieców starej generacji, czyli tzw. kopciuchów. 

Całość możesz przeczytać tutaj: Od 2023 łatwiej wybudujesz dom. Szykują się duże zmiany w prawie

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ogromne-podwyzki-cen-paliw!-wiadomo-po-ile-bedzie-diesel,-benzyna-oraz-lpg-na-stacjach

Ogromne podwyżki cen paliw! Wiadomo po ile będzie diesel, benzyna oraz LPG na stacjach

nowy-podatek-dla-kierowcow!

Nowy podatek dla kierowców!