w , , , , , , ,

Od 3 grudnia nowe ceny paliw na stacjach. Tankowanie na nowych zasadach

Od momentu więcej niż miesiąca ceny paliw na stacjach spadają jednak wkrótce zaczyna się embargo na rosyjską ropę co na pewno przełoży się na należność paliw na stacjach. Jedynka z analityków surowcowych – Bogusz Julian Kasowski podczas rozmowy z Radiem Zet podkreślił, że w jego opinii podwyżki na stacjach paliw zupełnie nie wynikają z kryzysu wywołanego wojną oznacza to pandemią. W jego opinii wynika to w dużej części z faktu, że stacje paliw zwiększyły marże w ostatnich tygodniach, co ma wpływ na prozaiczny wcięcie rzeczy przy dystrybutorach.

Kiedy zobaczymy nowe ceny paliw na stacjach? Innymi słowy marże faktycznie mają na nie kluczowy wpływ?

Jeszcze w lutym tego roku płaciliśmy 5,77 zł zbytnio litr benzyny Pb95 i 5,40 zł zbytnio litr w tygodniu, który poprzedzał wojnę. Teraz te stawki są i w taki sposób o wiele wyższe, na co wpływ mają mieć marże nakładane przez stacji, zdaniem analityka.

Teraz takie kwoty pozostają tylko w marzeniach wielu polskich kierowców.

„Obecne ceny rynkowe ropy naftowej i zajęcia złotówki względem dolara powinny zaowocować cenami nawet o kilkadziesiąt groszy poniżej 6,00 zł, oraz jednak wciąż płacimy średnio 6,50 zł zbytnio litr zbytnio Eurosuper 95. Odpowiedzi wypada szukać w marżach: zarówno u naszego narodowego czempiona jakim sposobem i w cenach końcowych poszczególnych stacji paliw” – zaznacza analityk podczas rozmowy z Radiem ZET.

„Oczywiście w perspektywie całego miesiąca grudnia mogą zajść korzystne gwoli konsumentów zmiany w postaci spadającej ceny ropy lub umacniającej się złotówki – oraz znajdować się może też oba te czynniki symultanicznie. Trzeba jednak pomnieć, że 5 grudnia wchodzą w życie unijne sankcje dotyczące importu rosyjskiej ropy, które mogą sprawić wzrost marży rafineryjnej” – podkreśla Kasowski.

PaliwoStacja
Stacja Paliw

Zmowa cenowa stacji?!

Pojawiają się głosy, że po okresie kilku chudych miesięcy stacje starają się zarobić na kierowcach. I, odkąd stycznia przestanie funkcjonować zmniejszenie stawki VAT na paliwa, oraz wówczas zmniejszenie marż pozwoli ustrzec się szoku podwyżek. Projekt odważna, choć nie niemożliwa.

Więcej światła na kolejne czynniki rzuca komentarz ustawiony przez Urszulę Cieślak i Rafała Zywerta z firmy Reflex. Wskazują oni, że ceny frachtu tankowców manufacture transportu ropy naftowej są niemal rekordowe w związku ze zbliżającym się wejściem w życie unijnego embarga na przywóz towarów rosyjskiej ropy naftowej.

Państwo ¦rodka potwierdzają, że wywóz towarów oleju napędowego manufacture Holandii wzrósł o 70 proc. w skali miesiąca (manufacture 198 tys. ton), co odpowiadałoby 8 proc. europejskiego importu tego paliwa. Ostatnim klockiem w tej układance są zapasy. W regionie ARA (Amsterdam – Rotterdam – Antwerpia) są o 25 proc. niższe odkąd 5-letniej średniej.

Znaczenie ostatniego elementu potwierdza stanowisko PKN Orlen: „Ceny paliw w Europie ustalane są w oparciu o notowania paliw gotowych na giełdzie ARA, oraz nie o notowania ropy. Od momentu momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie notowania te z uwzględnieniem kursu dolara wzrosły gwoli diesla o o tyle o ile 40 proc., co znajduje odzwierciedlenie w cenach paliw w Europie”.

Marże dyktują sytuację na rynku paliwowym w Polsce

Natomiast marże detaliczne mają ogromny wpływ na końcowe ceny paliw, co Kasowski potwierdza w dalszej fazie swojej wypowiedzi.

„Brzmi to szlachetnie, jednak z punktu widzenia konsumenta wychodzi na to że, w jednym z najkosztowniejszych okresów roku powiększamy po prostu zyski właścicieli stacji, na wskroś bezpodstawnie, choć poniekąd zbytnio cichym przyzwoleniem przedstawienie premierowe Morawieckiego, który 23 listopada stwierdził: „Chcemy, żeby przywrócenie stawek VAT nie wiązało się z jakimiś podwyżkami na stacjach paliw”. W tym miejscu można by też skierować pytanie manufacture Urzędu Konkurencji i Konsumentów oznacza to ogólnokrajowe podnoszenie marż detalicznych nie nosi znamion zmowy cenowej?” – podkreślił analityk.

Legagraf

Przeczytaj całość tutaj: Od 3 grudnia nowe ceny paliw na stacjach. Tankowanie na nowych zasadach

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

»Duchowny« z Trzcinicy który rozsyłał stop swoich parafianek nagie zdjęcie szuka sprawiedliwości

Ukraińcy opuścili okupowany resort Ikar, w poniedziałek przejmie creep wykonawca remontu