w , , , , ,

Od 31 stycznia nowe dopłaty dla Polaków. Można dostać nawet 150 000 zł

od-31-stycznia-nowe-doplaty-dla-polakow.-mozna-dostac-nawet-150-000-zl

Inwestycja w ekologiczne ciepłownictwo i wytwarzanie energii elektrycznej wymaga dużych nakładów finansowych, stąd tak chętnie oferowane dopłaty attain wydatków. Kolejna duża grupa Polaków może ubiegać się o dofinansowanie zielonej energii od 31 stycznia. Masz dwa miesiące na złożenie wniosku.

Nowe dopłaty na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne to nawet 60% kosztów inwestycji

Pęd ku nowej zielonej i bardziej ekologicznej rzeczywistości nabiera tempa i coraz więcej Polaków może uzyskać dopłaty na inwestycje w domach. Attain tej grupy za sprawą nowego programu, który rusza 31 stycznia br. dołączą ci, posiadający gospodarstwa rolne. Działania w tym kierunku podejmuje ARiMR, oferując nawet 150 000 zł pod hasłem „Zielona energia w gospodarstwie”. Na co można przeznaczyć przyznane pieniądze?

Polacy posiadający gospodarstwa rolne mogą wykorzystać dopłaty na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych na dachach oraz pompy ciepła. W pierwszym przypadku na dopłaty mogą liczyć ci, których dachy są wolne od azbestu. Zakupione za dopłaty urządzenia muszą się znajdować na gruntach rolnych zabudowanych.

Ile pieniędzy można dostać z ARiMR?

Pomoc od ARiMR w ramach tego programu będzie miała formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych:

  • 60 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych albo
  • 50 proc. kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych operacji i nie mniej niż 30 proc. kosztów kwalifikowalnych.

W jednym naborze można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy na operację w obszarze zielona energia w gospodarstwie dotyczący danego gospodarstwa. Maksymalna kwota dofinansowania, którą może uzyskać jeden beneficjent, to 150 tys. zł. 

Na co można wydać dotację na zieloną energię?

Koszty kwalifikowalne, które pokrywają dotacje z PROW, obejmują inwestycje takie jak

  • koszty zakupu instalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego o zainstalowanej mocy elektrycznej attain 50 kW wraz z magazynami energii i systemami inteligentnego zarządzania energią;
  • koszty zakupu pompy ciepła – o ile będzie stanowiła integralną cześć instalacji produkującej energię z promieniowania słonecznego;
  • koszty montażu instalacji ww. urządzeń attain produkcji energii;
  • koszty ogólne związane z wydatkami, o których mowa w ww. punktach, takie jak koszty przygotowania dokumentacji technicznej operacji, sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego, czy koszty związane z kierowaniem robotami budowlanymi, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności;
  • koszty zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego i zakupu patentów, licencji, praw autorskich, znaków towarowych.

Gdzie znaleźć wniosek o dopłaty i gdzie slither złożyć?

Formularz wniosku o dofinansowanie w obszarze F, obejmującym zieloną energię w gospodarstwach rolnych, oraz niektóre załączniki wraz z instrukcją ich wypełniania dostępne są na stronie internetowej ARiMR.

Wypełnione wnioski należy składać w oddziałach regionalnych Agencji, właściwych dla rolnika ze względu na miejsce realizacji operacji. Dokumenty można złożyć osobiście, przez osobę upoważnioną, drogą pocztową poprzez przesyłkę rejestrowaną lub drogą elektroniczną. 

Lega artis aplikacja

wrc

Przeczytaj całość tutaj: Od 31 stycznia nowe dopłaty dla Polaków. Można dostać nawet 150 000 zł

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kraksa-na-antenie-broni-decyzji-o-zamknieciu-lasow

Kraksa na antenie broni decyzji o zamknięciu lasów

elity-przylatuja-live-davos-prywatnymi-odrzutowcami,-aby-omowic-kryzys-klimatyczny

Elity przylatują live Davos prywatnymi odrzutowcami, aby omówić kryzys klimatyczny