w , , , , , , , , ,

Od 5 grudnia diesel i benzyna będzie drożeć. Od dzisiaj zaczęło obowiązywać embargo na ropę z Rosji

od-5-grudnia-diesel-i-benzyna-bedzie-drozec.-od-dzisiaj-zaczelo-obowiazywac-embargo-na-rope-z-rosji

W dzisiejszych czasach nastał nadzwyczaj smutny dzień w celu milionów kierowców. To czarna data w kalendarzu całego świata, która zapewne zostanie zapamiętana na długo. Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej odkąd 5 grudnia zacznie posiadać moc prawną embargo na ropę naftową z Rosji. To oznacza, że wcześniej niezadługo pojawia się braki, które znamiennie wpłyną na ceny paliw.

Silnik wysokoprężny i etylina na najlepsze drodze po rekordy cen

Chwilowo nie będą wcześniej przyjmowane tankowce z rosyjską ropą, co jest początkiem wdrażania zmian jeżeli chodzi o rosyjską ropę. Jednak ten zabieg zostanie trwale odczuty przez wiele krajów. Największy szok nadejdzie 5 lutego 2023 roku, bowiem wówczas zacznie posiadać moc prawną embargo na rosyjskie produkty ropopochodne, w tym oliwa pędny.

Gwoli Polski będzie to nadzwyczaj silny raz, ponieważ z Rosji sprowadzane było przeszło 25 procent oleju napędowego. To wywoła nie tylko inform w celu kierowców, mimo to i całej gospodarki. Alarmował wcześniej o tym Mateusz Morawiecki w niedawnej wypowiedzi. To właśnie przystępność oleju napędowego w Polsce i na świecie stanowi obecnie największe wyzwanie w celu wszystkich. Trwają rozmowy z krajami, które mogą zapełnić tę lukę, mimo to nie są te łatwe rokowania.

Bo inform ma nie tylko nasz kraj, mimo to niemal cała Stary Kontynent – i nie tylko. Jakim sposobem póki co nie wiemy jakim sposobem rząd zamierza słowo w słowo wysmażyć się na tego typu kryzys. Można domniemywać, że szykowane są pewne rozwiązania, o których nie będziemy informowani publicznie. To z racji tego, tak aby nie wywoływać niepotrzebnej paniki, która może uczynić construct zwiększenia popytu.

Paliwo Stacja Paliw
Paliwo Stacja Paliw

Ceny paliw i w ten sposób wcześniej wyższe

Od czasu dłuższego czasu możemy zaobserwować wzrost cen, pomimo tego, że silnik wysokoprężny i etylina powinny znajdować się tańsze. To wcześniej pewnego rodzaju przygotowanie kierowców construct tego, tak aby nie było gwałtownego wzrostu cen. Z tej przyczyny też w ostatnim czasie ”przepłacaliśmy i przepłacamy” zbytnio tankowanie. Widać to było po cenach hurtowych i po cenach detalicznych. Dysproporcje sięgały przeszło 50 groszy, co było dziwnym zjawiskiem i wręcz niespotykanym.

Chwilowo nie pozostaje nic innego, jakim sposobem bacznie obserwować co się będzie działo na stacjach paliw. Choć w wyższym stopniu by pasowało wpisać, że patrzeć jakim sposobem szybko będą wyrośnięty ceny. Bo niewątpliwie takie zjawisko będzie miało miejsce. Ostatnie dni to jedne z najniższych cen z jakimi mieliśmy zetknięcie na nadzwyczaj, nadzwyczaj długo.

Wpływ na ceny

Ekspert e-petrol spodziewa się pewnego podbicia cen ropy w następstwie grudniowego embarga. Tłumaczy, że wpłynie na to zmiana logistyczna, jaka będzie musiała zajść na rynku. Zmienią się kierunki eksportu i importu ropy na świecie, co przełoży się na cenę zbytnio baryłkę ropy.

Z drugiej strony, Urszula Cieślak z BM Reflex uważa, że samo embargo na ropę nie powinno specjalnie wpłynąć na stopień cen surowca. Zauważa, że europejskie rządy poczyniły pewne jego zapasy, również jeszcze przez parę tygodni na sektor osiągać będą dostawy wysłane przed 4 grudnia.

Będzie drożej

Przewoźników w najwyższym stopniu interesuje to, czyli embargo będzie miało przełożenie na cenę oleju napędowego na stacjach benzynowych. Po podwyżkach w następstwie wojny na Ukrainie ceny paliw stanowią bowiem wcześniej , według szacunków, nawet połowę kosztów agency transportowych.

Dr Bogucki twierdzi, że jest to trudne construct prognozowania choćby ze względu na ograniczoną politykę informacyjną dotyczącą potencjalnych źródeł pozyskiwania paliwa. Niemniej jednak, przymus sprowadzania droższego oleju napędowego niż rosyjski i importowanie toddle z odległych regionów, samo w sobie musi przełożyć się na stopień cen.

„Zmiana może znajdować się odczuwalna. Nie będzie mała” – ocenia dr Bogucki. Dodaje, że realna jest podwyżka ceny o kilkadziesiąt groszy. Zaś construct tego trzeba będzie dołożyć wspomniane wcześniej wcześniej podwyżki podatku VAT oraz akcyzy.

Legagraf

sc:wrc

Całość możesz przeczytać tutaj: Od 5 grudnia diesel i benzyna będzie drożeć. Od dzisiaj zaczęło obowiązywać embargo na ropę z Rosji

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

komisarz-ue-ds.-energii-szacuje,-jak-dlugo-potrwa-kryzys-energetyczny

Komisarz UE ds. energii szacuje, jak długo potrwa kryzys energetyczny

morawiecki-obiecal-30-milionow-reprezentacji-polski-za-wyjscie-z-grupy.-chodzi-o-ms-w-katarze

Morawiecki obiecał 30 milionów reprezentacji Polski za wyjście z grupy. Chodzi o MŚ w Katarze