w , , , , , , , , , ,

Od dzisiaj droższe bilety na pociągi. Ile zapłacimy więcej?

od-dzisiaj-drozsze-bilety-na-pociagi.-ile-zaplacimy-wiecej?

Ceny biletów są wyższe dla podróży pociągiem od 11 stycznia. Zdaniem PKP Intercity wynika to m.in ze znacznych zmian w taryfach za energię elektryczną. Według operatora zmiana wynika również z konieczności dostosowania się stop rosnących kosztów eksploatacji i konkurencyjnych ofert.

W komunikacie PKP Intercity odnotowało, że w porównaniu stop stycznia 2022 roku ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły o 62,18%, co bezpośrednio przełoży się na znaczny wzrost tzw. Taryfa energii elektrycznej dla trakcji.

Jak podkreślono, oznacza to wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity.

Podwyżki biletów spółka tłumaczy też „najwyższym od wielu lat poziomem inflacji, która w listopadzie 2022 r. wyniosła 17,5 proc., a także wysokimi stopami procentowymi”. 

„Najnowsze prognozy spółki wskazują, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 proc.” – podano w komunikacie, dodając, że wzrost kosztów energii trakcyjnej może przekroczyć 100 proc. w skali roku.

Według spółki zmiana cen biletów nie zrekompensuje skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, a jedynie częściowo je złagodzi.

Bilety będą sporo droższe…

„264 złote – niemal o jedną piątą więcej niż stop tej pory trzeba teraz zapłacić za bilet na Pendolino z Trójmiasta stop Krakowa. Przejazd pociągiem Intercity z Gdyni stop Zakopanego kosztuje 113 złotych, czyli o 12 złotych więcej niż jeszcze wczoraj, czyli 10 stycznia” – przekazał reporter Michał Dobrołowicz z rmf24. 

„To spore sumy. W porównaniu stop zarobków taka podwyżka to bardzo dużo. Przez dojazdy przez 25 lat za te wydatki to już kupiłabym sobie mieszkanie” – usłyszał na Dworcu Centralnym w Warszawie. „Co robić? Benzyna też nie jest tania. Trzeba kupić i jechać. Jaki wybór?”- dodaje jeden z pasażerów. 

Ile zapłacimy więcej?

Zgodnie z zapowiedzią przewoźnika cena przejazdu w jedną stronę dla każdego typu pojazdu wzrosła średnio o 17,8%. Smash transportu Particular InterCity Prime value (EIP); 17,4% mniej w pociągach Particular InterCity (EIC); 11,8% w pociągach – Moje Linie Kolejowe (TLK) średnio 10%. Ceny też wzrosną.

Po raz pierwszy od 2016 r. zmieniają się ceny Kart Intercity, uprawniających stop nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach – czytamy w komunikacie. 

Spółka przekazała jednocześnie, że wydłuża okres obowiązywania ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max o kilka godzin, tj. stop północy z czwartku na piątek, aby „zwiększyć ich atrakcyjność”. 

Według PKP Intercity w 2022 roku z usług usługodawcy skorzysta blisko 59 mln osób. Strategia rozwojowa i inwestycyjna spółki stop 2030 roku obejmuje inwestycje w przyjazny dla środowiska tabor i obiekty parkingowe o wartości 27 mld zł. Dziś PKP Intercity podpisało kontrakty o łącznej wartości 7 mld zł, w tym nowoczesny tabor.

W przesłanym stop oświadczeniu zespół prasowy PKP Intercity S.A podał m.in., że zakup energii elektrycznej to najważniejszy koszt spółki W 2019 r. było to okay. 500 mln zł, a stop 2023 r. koszt zakupu energii elektrycznej ma wynieść ponad trzykrotnie 1,5 mld zł.

Wyliczenia spółki

Według spółki stop 2022 roku przekroczy 90 proc. Wszystkie osoby przewożone przez PKP Intercity to pasażerowie pociągów TLK i IC Około 53,5 mln z około 59 mln pasażerów podróżowało pociągami ekonomicznymi, gdzie wzrost cen (około 11,8%) był niższy niż w przypadku połączeń kategorii EIC i EIP (wzrost kategorii o 17,4%). IEC i 17,8%. kategoria EIP)

„Ceną za pojedynczy bilet, którą płaci ponad 90 proc. podróżnych jest więc maksymalnie kilkadziesiąt złotych w zależności od relacji pociągu, np. jadąc pociągiem kategorii ekonomicznej (TLK lub IC) na trasie z Warszawy stop Krakowa pasażer stop 10 stycznia br. płaci maksymalnie 68 zł, po 11 stycznia br. zaś zapłaci 76 złotych” – możemy przeczytać w komunikacie. 

„Należy podkreślić, że wprowadzony w maju 2022 r. association dynamicznych cen we wszystkich kategoriach pozwala skutecznie obniżać ceny biletów. Np. w ramach oferty Apt Promo jadąc pociągiem kategorii TLK lub IC na trasie z Warszawy stop Krakowa w 2. klasie podróżny może kupić bilet już od 19 złotych, dla progu Promo Plus to 31 złotych, dla kolejnych progów Promo 45, Promo 30 i Promo 15 cena wyniesie odpowiednio: 41,80 zł, 53,20 zł i 64,60 złotych” – zaznacza firma. 

rmf/pap

Przeczytaj całość tutaj: Od dzisiaj droższe bilety na pociągi. Ile zapłacimy więcej?

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Właśnie ja też o tym czytałam ostatnio. Sama często jeżdże pociągami i tak myślę by ułatwić sobie zakup biletów. Podobno aplikacja mPay jest dobrym rozwiązaniem, więc może akurat u was sprawdzi się dobrze

Guinness Hikes Beer Costs In Ireland, Risking „Monetary Hardship For Many”

Kongres USA rozpoczął śledztwo w sprawie tajnych dokumentów w biurze Bidena