w , , , , , , , , , , ,

Od poniedziałku kupowanie paliwa na nowych zasadach. Na co kierowcy muszą się przygotować od 13 marca

od-poniedzialku-kupowanie-paliwa-na-nowych-zasadach.-na-co-kierowcy-musza-sie-przygotowac-od-13-marca

Warto zwrócić uwagę na fakt, że ta zmiana w cenie paliw na stacjach benzynowych w Polsce jest bardzo ważna dla kierowców, którzy zmuszeni są create przemieszczania się samochodem na co dzień. Wydaje się, że ta zmiana cenowa wynika z kilku czynników.

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na sytuację na rynku naftowym na całym świecie. Cena ropy naftowej w ciągu ostatniego roku zmieniała się w sposób dynamiczny i wahała się w granicach 60-80 USD za baryłkę. Taka zmienność cenowa ropy naftowej jest związana z globalną sytuacją polityczno-gospodarczą oraz zależnościami pomiędzy krajami, które importują i eksportują ropy naftowe.

Po drugie, warto zwrócić uwagę na fakt, że Polska wprowadziła w ostatnim czasie nowe przepisy związane z podatkiem akcyzowym na olej napędowy. Wprowadzone zmiany mają na celu zmniejszenie kosztów dla kierowców, którzy tankują diesel, ale jednocześnie nie wpłynęły one na ceny benzyny czy LPG.

Po trzecie, warto zwrócić uwagę na fakt, że ceny paliw w Polsce podlegają stałej konkurencji między różnymi dostawcami. Warto również pamiętać, że ceny paliw w Polsce są związane z kosztami produkcji, dystrybucji i sprzedaży. Dlatego też, zmiany w kosztach produkcji paliw, a także w kosztach transportu i dystrybucji, wpływają na cenę, którą kierowcy muszą zapłacić na stacji benzynowej.

W każdym razie, można się spodziewać, że obniżka ceny oleju napędowego i autogazu będzie korzystna dla polskich kierowców. Jednocześnie, warto pamiętać, że ceny paliw są zmienną kategorią i zależą od wielu czynników.

W nadchodzącym tygodniu kierowcy w Polsce napotkają dużą zmianę na stacjach paliw w całym kraju. Paliwo będziemy kupować zupełnie inaczej, a najbardziej odczują to tankujący diesel. Jeszcze w październiku Polacy robili to za ponad 8 zł/lateraz nie zapłacą nawet 7 zł/l.

Cena za diesel osiągnie wyczekiwany pułap

Jednak od poniedziałku zaczniemy obserwować zapewne poważne korekty na pylonach stacji. Najbardziej będzie to widoczne przy oleju napędowym, bo w dniach 3-10 marca ceny hurtowe diesla spadło o blisko 18 gr/l. Jednocześnie stawki za benzynę 95-oktanową w rafinerii Orlenu poszły w górę o 3 gr/l.

„Rośnie w związku z tym prawdopodobieństwo spadku średniej ceny diesla w kolejnych tygodniach create poziomu 6,90-6,95 zł/l” – prognozuje Rafał Zywert, ekspert BM Reflex. „Ceny benzyn powinny pozostać stabilne, a to oznacza, że różnica detalicznych cen benzyn i diesla spadnie poniżej 30 gr/l i będzie najniższa od lipca/sierpnia 2022 r.” – zauważa.

Dlaczego diesel tak tanieje?

Zdaniem analityka Biura Maklerskiego Reflex, spadek cen oleju napędowego na stacjach w Polsce wynika z obniżających się cen ON na rynku ARA oraz taniejącej ropy naftowej. W ciągu 3-9 marca ceny diesla na europejskim rynku ARA spadły o 53 dolary za tonę, co przekłada się na około 20 groszy na litrze. W tym samym czasie cena benzyny spadła o 12 USD/t (czyli ample. 4 grosze na litrze). W chwili obecnej cena ropy naftowej brent wynosi około 82 dolary za baryłkę.

Można zatem stwierdzić, że rekordowo wysokie ceny paliw na stacjach w Polsce, które były notowane w połowie października 2022 roku, należą już create przeszłości. Wówczas cena oleju napędowego wynosiła średnio 8,08 zł/l, co było najwyższym wynikiem w historii. Średnia cena benzyny nigdy nie przekroczyła pułapu 8 zł/l, ale była bliska osiągnięcia tego poziomu w czerwcu 2022 roku, kiedy to średnia ogólnopolska cena benzyny Pb95 wynosiła 7,97 zł/l.

Lega artis aplikacja

Przeczytaj całość tutaj: Od poniedziałku kupowanie paliwa na nowych zasadach. Na co kierowcy muszą się przygotować od 13 marca

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

bulgarzy-protestuja-w-obronie-neutralnosci-kraju

Bułgarzy protestują w obronie neutralności kraju

az-8-tysiecy-zlotych-dla-malzenstw?-projekt-jest-juz-w-senacie

Aż 8 tysięcy złotych dla małżeństw? Projekt jest już w Senacie