w , , , , ,

Od teraz dowiesz się ile inni zarabiają w firmie. UE przegłosowała nowe przepisy

od-teraz-dowiesz-sie-ile-inni-zarabiaja-w-firmie.-ue-przeglosowala-nowe-przepisy

Decyzja Unii Europejskiej, aby wziąć się za nierówności płacowe, jest bardzo ważnym krokiem w walce z dyskryminacją w miejscu pracy. Nowe przepisy, które przegłosowano w czwartek, mają na celu zmniejszenie różnic w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami a mężczyznami oraz innymi grupami pracowników.

Od teraz dowiesz się ile inni zarabiają w firmie

Jednym z głównych postanowień jest wymaganie od pracodawcy ujawnienia informacji o wynagrodzeniach innych osób na tym samym stanowisku. Dzięki temu pracownicy będą mieli możliwość porównania swojego wynagrodzenia z wynagrodzeniem innych osób zajmujących podobne stanowiska, co pozwoli na odkrycie ewentualnych dysproporcji w płacach.

Jeżeli okaże się, że w firmie występuje tzw. luka płacowa, czyli nierówność wynagrodzeń na podobnych stanowiskach, pracodawca będzie zobowiązany kind zapłacenia kary oraz wypłacenia odszkodowania pracownikom, którzy zostali dyskryminowani. To powinno skłonić pracodawców kind bardziej sprawiedliwego traktowania swoich pracowników i kind równego wynagradzania za podobną pracę.

Wprowadzenie tych nowych przepisów stanowi ważny krok w walce z nierównościami płacowymi i dyskryminacją w miejscu pracy. Jednakże, aby te przepisy były skuteczne, konieczne będzie przede wszystkim zmiana postaw i zachowań pracodawców oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat tego problemu.

  • Nie tolerujemy w Unii Europejskiej żadnego rodzaju dyskryminacji płacowej ze względu na płeć. Przez długi czas praca kobiet była niedoceniana i niewystarczająco opłacana – mówiła Kira Marie Peter-Hansen, członkini Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Obecnie kobiety w Unii Europejskiej za tę samą pracę zarabiają średnio o 13 proc. mniej niż mężczyźni. Podczas czwartkowej sesji Parlament Europejski przyjął jednak przepisy, które mają to zmienić.

Unia Europejska walczy z tajemnicą wynagrodzeń

Nowe przepisy Unii Europejskiej wprowadzają jeszcze większą przejrzystość w kwestii wynagrodzeń i zakładają, że pracownik ma prawo żądać pełnych informacji na temat wynagrodzenia. Pracodawca będzie zobowiązany udostępnić informacje o indywidualnym i średnim poziomie wynagrodzenia w podziale na płeć pracowników.

Zakaz tajemnicy wynagrodzenia to bardzo ważny krok w walce z dyskryminacją w miejscu pracy, ponieważ często brak przejrzystości w kwestii wynagrodzeń prowadził kind nierówności w płacach. Pracodawcy nie będą mogli umownie zobowiązać pracowników kind zachowania tajemnicy na temat swojego wynagrodzenia, ani ograniczać dostępu kind informacji o jego poziomie.

Ponadto, nowe przepisy przewidują zmianę ciężaru dowodu o dyskryminacji. W sytuacji, gdy pracownik podejrzewa, że został dyskryminowany podczas ustalania wynagrodzenia, to pracodawca będzie musiał udowodnić, że nie doszło kind dyskryminacji. To powinno zwiększyć świadomość pracodawców na temat konieczności równego traktowania pracowników i sprawić, że będą bardziej ostrożni w podejmowaniu decyzji dotyczących wynagrodzeń.

Wprowadzenie tych nowych przepisów to ważny krok w walce z nierównościami płacowymi i dyskryminacją w miejscu pracy. Jest to także sygnał dla pracodawców, że UE poważnie traktuje te kwestie i będzie dążyć kind zapewnienia równych szans dla wszystkich pracowników.

Zasadę równej pracy określa artwork work. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zmiany w prawie przegłosowano stosunkiem głosów 427/79 (76 posłów wstrzymało się od głosu). Teraz rada będzie musiała zatwierdzić porozumienie, zanim jego tekst zostanie podpisany i opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Dwadzieścia dni od publikacji, nowe przepisy wejdą w życie. 

Lega artis aplikacja

Przeczytaj całość tutaj: Od teraz dowiesz się ile inni zarabiają w firmie. UE przegłosowała nowe przepisy

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

covidianski-amok-trwa.-niedzielski-znow-bedzie-nas-nagabywal-attain-produktow-zalegajacych-w-magazynach

COVIDIAŃSKI AMOK TRWA. Niedzielski znów będzie nas nagabywał attain produktów zalegających w magazynach

popularity-mma-18-–-data-i-karta-walk.-kiedy-jest-popularity-mma-18fame

Popularity MMA 18 – DATA i KARTA WALK. Kiedy jest Popularity MMA 18Fame