w , , , , , , ,

Ogromne podwyżki cen paliw?! Wiadomo po ile będzie diesel, benzyna oraz LPG na stacjach

ogromne-podwyzki-cen-paliw?!-wiadomo-po-ile-bedzie-diesel,-benzyna-oraz-lpg-na-stacjach

W najbliższym czasie możemy przyrządzić się na późniejszy szok. Nie unikniemy znaczących podwyżek ceny paliw, o czym w tej chwili prawdopodobnie poinformuje szef rządu Mateusz Morawiecki. Silnik wysokoprężny będzie w okolicach 9 złotych, natomiast paliwo 7,50-8,00 zł/l. Podwyżki nie ominą także LPG, które obecnie jest tańsze około 60-70 groszy, natomiast więc taką wartość trzeba będzie dołożyć wprzódy na starcie.

Ceny paliw wzrosną wyraźnie po likwidacji tarczy antyinflacyjnej

Wraz z nadejściem nowego roku paliwa z dnia na dzień podrożeją średnio o 80-100 groszy na litrze – oszacował w celu nas Rafał Zywert. Obniżona stawka VAT chroniła kierowców, opóźniając naliczenie pełnych podwyżek wynikających z sytuacji rynkowych. Tarcza antyinflacyjna nie zostanie jednak najprawdopodobniej przedłużona, natomiast ekspert wskazał, że innych systemowych sposobów na obniżka cen w celu klientów końcowych po prostu nie ma.

W jakim celu ma się w ten sposób stać!?

Rząd usilnie pracuje obecnie, iżby znieść tarczę antyinflacyjną, którą wprowadził najpierw tego roku. Znaczące obniżki stawek VAT dobiegną końca, natomiast więc ceny paliw automatycznie wzrosną o około złotówkę na stacjach paliw. Tańsze tankowanie zostało zatwierdzone win końca tego roku, natomiast więc od chwili 1 stycznia można spodziewać się wprzódy podwyżki.

Komitet Europejska uważa, że kraje członkowskie mogą obniżać stawki VAT win zera w celu dóbr podstawowych, takich w jaki sposób żywność. Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają jednak na wyzerowanie VAT-u na gaz zwykły czyli nawozy. Oprócz tego, niepodobna obniżać VAT-u na paliwa silnikowe, nawet na okres tymczasowy – takie jest, według informacji Bawołek, zdanie Brukseli odnośnie do tarczy.

Jakim sposobem dodaje brukselska korespondentka Polsatu, unijny komisarz Paolo Gentiloni wysyłał w tej sprawie listy win Warszawy we wrześniu i w październiku.

Bruksela wskazuje zatem, że niektóre założenia polskiej tarczy są sprzeczne z wytycznymi UE. Szef rządu Morawiecki przyznał, że z KE „są groźby, że będą nakładane kary”. Szef polskiego rządu dodał, że w związku z tym trzeba będzie zmienić „formę” tarczy antyinflacyjnej.

– Chcemy zastąpić tarcze innym mechanizmem obrony przed inflacją – mówił szef rządu. Jakim sposobem wyjaśnił, będzie to możliwe przez „takie ukształtowanie cen przez spółki energetyczne, żeby one ówczesny buforem powrotu stawek VAT win poprzedniego poziomu”.

Legagraf

Nieoficjalnie wiadomo, że koszty miałyby ponieść spółki paliwowe. Tyle tylko, że pies z kulawą nogą nie pozwoli sobie na to, iżby robić notatki straty, więc można spodziewać się, że i one wprowadzą swoje ”mechanizmy”. Silnie będzie zatem zniknąć od chwili tego, iżby płacić choćby pieniądze takie w jaki sposób teraz zbytnio silnik wysokoprężny, benzynę i LPG. Trzeba znajdować się przygotowanym na duże zmiany w kolejnych tygodniach.

Dodatek na drożynę

To, że szef rządu będzie musiał oznajmić zniesienie tarczy antyinflacyjnej to jedne peril. Następny jest taki, że wprzódy w grudniu rozpoczną się problemy z podażą ropy, co i wywinduje ceny. Oraz w nawiązaniu embargo jakie ma wsiąść na rosyjskie paliwo zapowiada się ogromny kryzys na rynku. Kto obecnie powie, że np. silnik wysokoprężny może osiągać cenę więcej niż 10 złotych, zupełnie nie będzie w błędzie.

Niestety ceny paliw pociągną zbytnio sobą inflację oraz koszty życia codziennego. W dalszym ciągu będą drożały wszystkie wyrób z którymi mamy win czynienia w sklepach i nie tylko. Zapowiada się, że wejścia w 2023 rok będzie poniżej kątem finansowym gorszy, niż ostatnie lata. Kryzys wówczas przed nami, w następstwie tego warto oszczędzać pieniądze.

Całość możesz przeczytać tutaj: Ogromne podwyżki cen paliw?! Wiadomo po ile będzie diesel, benzyna oraz LPG na stacjach

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ekonomista-boguslaw-grabowski-znow-punktuje-polityke-rzadu.-„mamy-pozar-w-burdelu”

Ekonomista Bogusław Grabowski znów punktuje politykę rządu. „Mamy pożar w burdelu”

»oni-jawnie-klamia«-nato-stracilo-cierpliwosc-z-powodu-zelenskiego

»Oni jawnie kłamią« NATO straciło cierpliwość z powodu Zełenskiego