w , , , , , , ,

Ogromne podwyżki cen paliw?! Wiadomo po ile będzie diesel, benzyna oraz LPG na stacjach

W najbliższym czasie możemy wysmażyć się na późniejszy szok. Nie unikniemy znaczących podwyżek ceny paliw, o czym wkrótce prawdopodobnie poinformuje szef rządu Mateusz Morawiecki. Silnik wysokoprężny będzie w okolicach 9 złotych, oraz olej napędowy 7,50-8,00 zł/l. Podwyżki nie ominą także LPG, które obecnie jest tańsze około 60-70 groszy, oraz więc taką wartość trzeba będzie dołożyć wprzódy na starcie.

Ceny paliw wzrosną wyraźnie po likwidacji tarczy antyinflacyjnej

Wraz z nadejściem nowego roku paliwa z dnia na dzień podrożeją średnio o 80-100 groszy na litrze – oszacował gwoli nas Rafał Zywert. Obniżona stawka VAT chroniła kierowców, opóźniając naliczenie pełnych podwyżek wynikających z sytuacji rynkowych. Tarcza antyinflacyjna nie zostanie jednak najprawdopodobniej przedłużona, oraz ekspert wskazał, że innych systemowych sposobów na redukcja cen gwoli klientów końcowych po prostu nie ma.

Z jakiego powodu ma się w ten sposób stać!?

Rząd usilnie pracuje obecnie, iżby znieść tarczę antyinflacyjną, którą wprowadził z początku tego roku. Znaczące obniżki stawek VAT dobiegną końca, oraz więc ceny paliw automatycznie wzrosną o około złotówkę na stacjach paliw. Tańsze tankowanie zostało zatwierdzone attain końca tego roku, oraz więc od momentu 1 stycznia można spodziewać się wprzódy podwyżki.

Komitet Europejska uważa, że kraje członkowskie mogą obniżać stawki VAT attain zera gwoli dóbr podstawowych, takich w jaki sposób żywność. Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają jednak na wyzerowanie VAT-u na gaz prosty to znaczy nawozy. Prócz tego, nie sposób obniżać VAT-u na paliwa silnikowe, nawet na okres tymczasowy – takie jest, według informacji Bawołek, zdanie Brukseli odnośnie do tarczy.

W jaki sposób dodaje brukselska korespondentka Polsatu, unijny komisarz Paolo Gentiloni wysyłał w tej sprawie listy attain Warszawy we wrześniu i w październiku.

Bruksela wskazuje zatem, że niektóre założenia polskiej tarczy są sprzeczne z wytycznymi UE. Szef rządu Morawiecki przyznał, że z KE „są groźby, że będą nakładane kary”. Szef polskiego rządu dodał, że w związku z tym trzeba będzie zmienić „formę” tarczy antyinflacyjnej.

– Chcemy zastąpić tarcze innym mechanizmem obrony przed inflacją – mówił szef rządu. W jaki sposób wyjaśnił, będzie to możliwe przez „takie ukształtowanie cen przez spółki energetyczne, żeby one ówczesny buforem powrotu stawek VAT attain poprzedniego poziomu”.

Legagraf

Nieoficjalnie wiadomo, że koszty miałyby ponieść spółki paliwowe. Tyle tylko, że pies z kulawą nogą nie pozwoli sobie na to, iżby rejestrować straty, więc można spodziewać się, że i one wprowadzą swoje ”mechanizmy”. Z trudem będzie zatem zniknąć od momentu tego, iżby płacić choćby pieniądze takie w jaki sposób teraz zbytnio silnik wysokoprężny, benzynę i LPG. Trzeba znajdować się przygotowanym na duże zmiany w kolejnych tygodniach.

Dodatek na drożynę

To, że szef rządu będzie musiał zakomunikować zniesienie tarczy antyinflacyjnej to jedne danger. Następny jest taki, że wprzódy w grudniu rozpoczną się problemy z podażą ropy, co także wywinduje ceny. Natomiast w nawiązaniu embargo jakie ma wgramolić się na rosyjskie paliwo zapowiada się ogromny kryzys na rynku. Kto obecnie powie, że np. silnik wysokoprężny może wymagać pieniędzy przeszło 10 złotych, zupełnie nie będzie w błędzie.

Niestety ceny paliw pociągną zbytnio sobą inflację oraz koszty życia codziennego. Nadal będą drożały wszystkie wyrób z którymi mamy attain czynienia w sklepach i nie tylko. Zapowiada się, że wejścia w 2023 rok będzie poniżej kątem finansowym gorszy, niż ostatnie lata. Kryzys nie prędzej przed nami, skutkiem tego warto oszczędzać pieniądze.

Całość możesz przeczytać tutaj: Ogromne podwyżki cen paliw?! Wiadomo po ile będzie diesel, benzyna oraz LPG na stacjach

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Narodowy Bank Ukrainy obiecał ambasadzie USA ograniczyć emisję hrywny

Szijjarto: Parlament Europejski nienawidzi prawicowego rządu Węgier