w

Omicron: bardziej przenośny, mniej dotkliwy dzięki mutacji „zwykłego przeziębienia”?

W miarę jak szczep Omicron Covid zyskuje przyczółek – a decydenci zaczynają od Pawłowa odruch kolanowy do bardziej zabójczych dla gospodarki blokad, staje się jasne, że ta wersja wirusa jest znacznie bardziej zakaźna niż poprzednie szczepy, ale może być również znacznie mniej śmiercionośna .  W rzeczywistości może obalić Deltę jako dominującą odmianę – co może być świetną wiadomością, jeśli jej działanie jest tak łagodne, jak sugerują wstępne doniesienia.

I chociaż jury wciąż nie ma dostępu do żelaznych, recenzowanych danych, wczesne wskazania sugerują, że „hiper-zmutowany” Omicron spowodował krótsze hospitalizacje, a także u wielu bezobjawowych infekcji. W zeszłym tygodniu przewodnicząca South African Medical Association Angelique Coetezee powiedziała, że „ nowy wariant koronawirusa Omicron powoduje łagodną chorobę, bez wyraźnych objawów ”.

Oto fragment niedawnego raportu ze szpitali w Tshwane w RPA, który został najbardziej dotknięty przez firmę Omicron:

Istotnym wczesnym wynikiem tej analizy jest znacznie krótszy średni czas pobytu wynoszący 2,8 dnia dla pacjentów z SARS-CoV-2 pozytywnych przyjętych na oddziały COVID w ciągu ostatnich dwóch tygodni w porównaniu ze średnią długością pobytu wynoszącą 8,5 dnia w ciągu ostatnich 18 lat miesiące. NICD informuje o podobnym krótszym czasie pobytu we wszystkich szpitalach w Tshwane w swoim cotygodniowym raporcie. Jest to również mniej niż Gauteng lub średnia długość pobytu w kraju zgłoszona przez NICD w poprzednich falach.

Podsumowując, pierwsze wrażenie po badaniu 166 pacjentów przyjętych od czasu pojawienia się wariantu Omicron, wraz z migawką profilu klinicznego 42 pacjentów obecnie przebywających na oddziałach COVID w kompleksie SBAH/TDH, jest takie, że większość szpitali przyjęć są dla diagnoz niezwiązanych z COVID-19 . Pozytywność SARS-CoV-2 jest przypadkowym odkryciem u tych pacjentów iw dużej mierze wynika z polityki szpitalnej wymagającej testowania wszystkich pacjentów wymagających przyjęcia do szpitala.

Tak więc większość pacjentów nawet nie wiedziała, że ​​ją ma, i została odkryta „przypadkowo”, gdy byli tam z powodu innych problemów. Załóżmy na potrzeby tego raportu, że testy są dokładne.

Ale oczywiście, biorąc pod uwagę, że również wydaje się być bardzo zjadliwy, prosta matematyka sugeruje, że ogólna liczba hospitalizacji powinna wzrosnąć, nawet jeśli mniejszy odsetek zarażonych wymaga hospitalizacji.

Goldman zatrzasnął reakcję „szczęśliwego zamknięcia” na Omicron, mówiąc, że mutacja „mało prawdopodobne, aby była bardziej złośliwa, a istniejące szczepionki najprawdopodobniej nadal będą skuteczne w zapobieganiu hospitalizacjom i zgonom”, dodając, że „ fale COVID stają się coraz liczniejsze. normalna rzecz – sezonowe jak grypa być może „.

Tymczasem Financial Times w sobotę opublikował znakomity artykuł na temat Omicron – co wiemy, czego nie wiemy i dokąd zmierzają sprawy.

Jeden z dziennikarzy FT , John Burn-Murdoch, opublikował świetny wątek na Twitterze podsumowujący dane, zwracając uwagę na istotne zastrzeżenia. Uważa raport Tshwane za „niezbędną lekturę, wraz z tym wątkiem, który go przełamuje i dodaje bardzo potrzebnego kontekstu” .

Zalecamy kliknięcie w powyższy wątek i przeczytanie reszty samemu. 

To powiedziawszy, badania z RPA cytowane w raporcie FT pokazują, że ludzie są bardziej narażeni na ponowne zakażenie Omicronem w porównaniu z innymi szczepami – oznaka inwazji immunologicznej.

Zwykłe mutacje na zimno?

Reuters (via SCMP ) opublikował interesujący raport na temat Omicron po tym, jak naukowcy znaleźli w nowym szczepie „fragment materiału genetycznego innego wirusa”, „prawdopodobnie wywołującego przeziębienie”.

Według naukowców wariant wirusa Omicron, który powoduje Covid-19, prawdopodobnie nabył co najmniej jedną z jego mutacji, pobierając fragment materiału genetycznego z innego wirusa – prawdopodobnie powodującego przeziębienie – obecnego w tych samych zakażonych komórkach.

Ta sekwencja genetyczna nie występuje w żadnej wcześniejszej wersji koronawirusa , zwanej Sars-CoV-2, ale jest wszechobecna w wielu innych wirusach, w tym wywołujących przeziębienie, a także w ludzkim genomie – twierdzą naukowcy.

Wstawiając ten konkretny fragment do siebie, Omicron może sprawić , że będzie wyglądać „bardziej ludzko”, co pomogłoby mu uniknąć ataku ze strony ludzkiego układu odpornościowego – powiedział Venky Soundararajan z Cambridge w stanie Massachusetts, który kierował opublikowanym badaniem. w czwartek na stronie OSF Preprints.

I puenta: „ Może to oznaczać, że wirus przenosi się łatwiej, powodując jedynie łagodną lub bezobjawową chorobę ”.

Czekać na dalsze informacje…

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WHO: Omicron w 38 krajach, nie zgłoszono żadnych zgonów

Polska będzie wymagać szczepionek dla nauczycieli, lekarzy i policji