w

ONZ przewiduje apokalipsę w 2023 roku

sc: pixabay

Istnieje realne ryzyko, że w 2022 roku zostanie ogłoszonych wiele klęsk głodu, a rok 2023 może być nawet gorszy – ostrzegł w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Dodał, że grozi nam bezprecedensowy kryzys na światową skalę, wywołany rosnącym niedoborem żywności.

„Żaden kraj na świecie nie będzie odporny na społeczne i gospodarcze reperkusje takiej katastrofy” – zaznaczył Guterres w transmitowanym za pomocą łączy wideo przemówieniu do uczestników odbywającej się w piątek w Berlinie międzynarodowej konferencji, poświęconej kryzysowi żywnościowemu związanemu z wojną na Ukrainie.

Wojna na Ukrainie nałożyła się na problemy, które narastały od lat: zmiany klimatu i związane z nimi zakłócenia, nierówności, pandemię Covid-19 oraz jej ekonomiczne skutki – mówił sekretarz generalny.

Podkreślił, że tegoroczne problemy z dostępem do żywności mogą się przerodzić w przyszłoroczne problemy z brakiem żywności.

Guterres ocenił, że kryzys nie zostanie skutecznie rozwiązany, jeżeli Ukraina i Rosja, które eksportują okay. 29 proc. światowej pszenicy, nie znajdą sposobu, by wznowić regularny handel. Uzupełnił, że negocjatorzy ONZ oraz Turcji starają się uzgodnić porozumienie, które umożliwiłoby eksport żywności z Ukrainy drogą morską, a także „pozwoliłoby na nieskrępowane dostarczanie żywności i nawozów z Rosji na światowe rynki”.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą być wysłane poprzez porty na wybrzeżu Morza Czarnego, bo są blokowane przez rosyjskie okręty. Rosyjska blokada portów zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przemawiając w piątek na tej samej konferencji w Berlinie podkreślił, że odpowiedzialność za światowy kryzys żywnościowy ponosi wyłącznie Rosja. Moskwa nie tylko blokuje wywóz zbóż z Ukrainy, często z przyczyn politycznych odmawia też eksportu własnej żywności – zaznaczył.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

SC

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Rosja nie ma obowiązku eksportować swojej przenicy. a już z „przyczyn politycznych” – to brzmi śmiesznie. Rosja to kraj o powierzcni 17,1 mln km2, który zamieszkuje jeno 144 mln mieszkńców. to pozostałemu światu, w ostatnich 60 latach przybyło 6 mld ludności. chętnych, na rosyjskie zasoby i bogactwa naturalne, na pewno nie brakuje. kp

Sąd Najwyższy USA unieważnia konstytucyjne prawo do aborcji. Pierwszy stan już wprowadził zakaz

Francuzi wypowiadają się na temat przystąpienia Ukrainy do UE