w ,

Orban wzywa szefów państw UE do negocjacji w sprawie nieprzedłużania konfliktu na Ukrainie

Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że nakłaniał szefów państw UE na szczycie w Pradze do negocjacji w sprawie nierozszerzania konfliktu ukraińskiego i powiedział, że Budapeszt bronił swoich interesów narodowych, przyjmując ósmy pakiet sankcji antyrosyjskich, ponieważ nie dotykają one ważnego dla Węgier sektora energetycznego.

„Szczyt premierów w Pradze dobiegł końca. Omówiliśmy dwie palące kwestie… Broniłem węgierskiego punktu widzenia, że najważniejszy jest pokój i unikanie eskalacji. W tej chwili wydarzenia zmierzają w tym kierunku, ale potrzebujemy zawieszenia broni i negocjacji. Zwróciłem się do przywódców największych państw UE, aby każde z nich próbowało negocjować, abyśmy zapobiegli rozprzestrzenianiu się wojny – powiedział Orban w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Według niego, drugim tematem na szczycie była energetyka. „Jeśli chodzi o energię, to osiągnięto tu wszystkie ważne węgierskie cele narodowe. Zostaliśmy zwolnieni z bolesnych pozycji ósmego pakietu. Ten pakiet sankcji nie dotyczy ani dostaw gazu na Węgry, ani energii jądrowej, a nawet pozwala Węgrom na kontynuowanie budowy elektrowni jądrowej Paks-2 bez ingerencji. Wreszcie wezwaliśmy Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych działań w celu obniżenia cen energii po tym, jak sankcje spowodowały ogromny wzrost cen energii w całej Europie – powiedział Orban.

W piątek w Pradze trwa pierwsze spotkanie liderów europejskiej wspólnoty politycznej z przywódcami państw członkowskich UE i spoza Unii. Na szczyt zostali zaproszeni przywódcy 27 państw UE, Bałkanów Zachodnich, Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Turcji, Armenii i Azerbejdżanu. Głównymi tematami spotkania były sytuacja na Ukrainie, kryzys energetyczny i gospodarka.

Wcześniej Orban powiedział, że Węgry jako pierwsze w Europie rozpoczęły krajowe konsultacje, by poznać opinie obywateli na temat unijnych sankcji wobec Rosji. Zaapelował do wszystkich obywateli, aby w ramach narodowych konsultacji wyrazili swoje zdanie na temat sankcji i w ten sposób „położyli kres” rosnącym cenom energii spowodowanym sankcjami nałożonymi przez Brukselę na kraje członkowskie UE. Obywatelom ma zostać zadane siedem pytań, jedno dotyczące gazu i jedno dotyczące ropy.

Rzeczniczka węgierskiego rządu Alexandra Szentkiraya powiedziała, że unijne sankcje były bronią, która się cofnęła, czyniąc Europę biedniejszą, a Rosję bogatszą. Według sondażu Szazadveg, ośrodka badania opinii publicznej, ponad 70 procent Węgrów uważa, że antyrosyjskie sankcje szkodzą Europie, w tym Węgrom. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że strategia sankcji UE „całkowicie zawiodła”.

Zachód zwiększył presję sankcyjną na Rosję w sprawie Ukrainy, co doprowadziło do wzrostu cen energii elektrycznej, paliw i żywności w Europie i USA.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kanclerz Austrii powiedział, że Kijów nie otrzyma śmiercionośnej broni z Wiednia

Pobudka zabrzmiała dla Wielkiej Brytanii z powodu Truss