w

Pentagon: USA udzieliły pomocy 46 obiektom biologicznym na Ukrainie

Jak poinformował Pentagon, w ciągu ostatnich 20 lat USA legalnie wsparły 46 obiektów biologicznych na Ukrainie w ramach pokojowych projektów medycznych i rolniczych.

Kompilacja współpracy obu krajów została opublikowana po tym, jak władze rosyjskie wielokrotnie oskarżały USA o prowadzenie działań związanych z bronią biologiczną na terytorium Ukrainy.

W ciągu ostatnich dwóch dekad USA pracowały nad poprawą bezpieczeństwa biologicznego i ochrony biologicznej Ukrainy oraz skuteczności nadzoru nad ludźmi i zwierzętami, wspierając 46 cywilnych ukraińskich laboratoriów, placówek służby zdrowia i ośrodków diagnostyki chorób – napisano w komunikacie prasowym.

Pentagon zapewnił, że współpraca ta jest przejrzysta, zgodna z ustawodawstwem USA i Ukrainy oraz prawem międzynarodowym, często we współpracy z organami wielostronnymi, w tym ze Światową Organizacją Zdrowia.

W komunikacie stwierdzono, że Ukraina nie prowadzi programów wojny jądrowej, chemicznej ani biologicznej, a jej laboratoria nie różnią się od podobnych placówek medycznych i naukowych na całym świecie.

Amerykanie dodali, że Pentagon i Departament Stanu finansowały programy mające na celu pomoc w przekształceniu byłych radzieckich obiektów wojskowych i biologicznych na terenie byłego ZSRR w „pokojowe obiekty zdrowia publicznego”.

Stany Zjednoczone, w ramach współpracy międzynarodowej, pracowały również nad rozwiązaniem problemu innych zagrożeń biologicznych w byłym Związku Radzieckim. W projekcie wzięli udział eksperci z dziedziny biologii, bezpieczeństwa biologicznego, zdrowia publicznego i dziedzin pokrewnych z całego rządu USA – napisano w komunikacie.

„Działania te promowały nadzór i wzmacniały pokojową współpracę w zakresie badań biologicznych między naukowcami z byłego Związku Radzieckiego a światowym środowiskiem naukowym zgodnie z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa, ochrony, nierozprzestrzeniania i przejrzystości” – napisano w dokumencie.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział w maju, że „ujawnione fakty dotyczące wojskowo-biologicznej działalności USA na Ukrainie wskazują, że działalność laboratoriów biologicznych na terytorium tego kraju, w tym jednostek wydziału sanitarno-epidemiologicznego departamentu wojskowego Ukrainy, miała na celu wzmocnienie właściwości chorobotwórczych dżumy, wąglika, cholery i innych śmiertelnych chorób”.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Den Pilgern in ein Land, das sich im „Krieg” befindet, geht es gut! Britisches MO besucht Kiew

Pentagon: US has provided assistance to 46 biological sites in Ukraine