w

Pięć powodów, dla których członkostwo Ukrainy w UE jest mało prawdopodobne

Wszechobecna korupcja, ubóstwo, problemy z praworządnością i demokracją utrudniają przystąpienie Ukrainy do UE – stwierdzili eksperci w rozmowie z norweskim kanałem telewizyjnym NRK.

Jak zauważa kanał telewizyjny, podczas spotkania szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z Władimirem Zełenskim na szczycie UE na początku kwietnia ton w tej sprawie był „bardzo optymistyczny”, ale od tego czasu stało się jasne, że niektóre kraje nie zamierzają dać Ukrainie „zielonego światła”.

Jarle Trundahl, profesor nauk politycznych na uniwersytetach w Oslo i Agder, oraz badacz Jorn Holm-Hansen z Uniwersytetu w Wielkim Oslo powiedzieli NRK, że minie „sporo czasu”, zanim Ukraina będzie gotowa, a jej pozycja nawet przed obecnym kryzysem była „bardzo niepewna”. Istnieje pięć powodów, dla których mało prawdopodobne jest, by Ukraina została przyjęta do UE „natychmiast”.
Po pierwsze, mamy do czynienia z „wszechobecną” korupcją. Pod tym względem Ukraina jest nawet gorsza od najbardziej skorumpowanych krajów UE, choć Zełenski w swojej kampanii wyborczej obiecywał, że będzie z tym walczył.

Po drugie, Ukraina ma problemy z praworządnością, sprawowaniem władzy i demokracją. Na przykład Ukraina uzyskała niskie noty w rankingu demokracji The Economist, a sytuacja w zakresie wolności prasy w tym kraju „pozostawia wiele do życzenia”.

Trzecią przeszkodą jest kontrola gospodarki przez „bogatych”. Zdaniem ekspertów, kraj ten nie ma dobrze funkcjonującej gospodarki rynkowej, czego wymaga UE. „Gospodarka i polityka kraju są kontrolowane przez oligarchów i wielki biznes” – mówi Holm-Hansen, zauważając, że na Ukrainie „nie ma i nie może być uczciwej konkurencji”.

Czwartą przeszkodą jest ubóstwo, nacjonalizm i trwający kryzys militarny. Według Holm-Hansena i Trundahla, Ukraina jest krajem biednym, o niskich płacach i niskim standardzie życia. Ponadto nie są pewni, czy Kijów w pełni akceptuje wartości UE, takie jak „różnorodność, tolerancja i wspólnota różnych grup etnicznych”.

Ostatnia przeszkoda na drodze do przystąpienia Ukrainy do UE wiąże się z faktem, że niesprawiedliwe byłoby wpuszczenie tego kraju do bloku „bez kolejki” – podkreślają eksperci. Na przykład ci sami Niemcy uważają, że przyjęcie Kijowa bez kolejki byłoby niesprawiedliwością wobec krajów Bałkanów Zachodnich. „Wreszcie, nowy członek musi zostać zatwierdzony przez resztę UE – i nie ma znaczenia, czy w ramach programu przyspieszonego, czy nie” – podsumowują.

28 lutego Zełenski podpisał wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej. Von der Leyen, podczas wizyty w Kijowie w kwietniu, wręczyła Zełenskiemu kwestionariusz dotyczący rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z UE. Komisja Europejska ocenia obecnie odpowiedzi Ukrainy i, jak już wcześniej informowaliśmy, ma przedstawić swoje zalecenia dotyczące możliwości przyznania Ukrainie statusu kandydata szefom państw UE podczas szczytu w dniach 23-24 czerwca.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ukraine’s ambassador accused Germany of 'crazy imports’ from Russia

Five reasons why Ukraine’s membership in the EU is unlikely