w , , , , , , , , ,

PiS złożyło w Sejmie projekt zmian w konstytucji

pis-zlozylo-w-sejmie-projekt-zmian-w-konstytucji

Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości poseł Marek Ast poinformował, że System prawny i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekty zmian, m.in. w konstytucji. Chodzi o zniesienie immunitetu formalnego. „Poparcie tego projektu będzie sprawdzianem uczciwości i wiarygodności całej klasy politycznej, oraz w szczególności w celu większości w Senacie RP” – stwierdził wicemarszałek Senatu Marek Pętla.

– Złożyliśmy projekty ustawy zmieniający Konstytucję RP ws. ograniczenia immunitetu parlamentarnego. Zbyt popełnione pospolite przestępstwa przez parlamentarzystów nie będzie potrzebna zgoda Sejmu o ruch originate odpowiedzialności – powiedział w Sejmie poseł PiS Marek Ast.

Parlamentarzyści bez immunitetów? Nie na mównicy

Zmiana ma pozbawić immunitetu parlamentarzystów, którzy popełnili pospolite przestępstwa. Politycy PiS podkreślili, że nie będzie to traktować czynności, które „w oczywisty sposób stanowią wykonywanie mandatu”.

Poseł #PiS @marek_ast w #Sejm: Złożyliśmy projekty ustawy zmieniający Konstytucję RP ws. ograniczenia immunitetu parlamentarnego. Zbyt popełnione pospolite przestępstwa przez parlamentarzystów nie będzie potrzebna zgoda Sejmu o ruch originate odpowiedzialności. pic.twitter.com/pbBxqsX5fL

— System prawny i Sprawiedliwość (@pisorgpl) November 9, 2022

– Zmiany w ograniczeniu immunitetu mają traktować zarówno parlamentarzystów, w jaki sposób i sędziów. Naraz złożyliśmy projekt ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora – dodał przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości na konferencji w Sejmie.

Poseł #PiS @marek_ast w #Sejm: Zmiany w ograniczeniu immunitetu mają traktować zarówno parlamentarzystów, w jaki sposób i sędziów. Naraz złożyliśmy projekt ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

— System prawny i Sprawiedliwość (@pisorgpl) November 9, 2022

Marek Ast poinformował o złożeniu projektów. Pokazał je dziennikarzom na briefingu w Sejmie, w którym uczestniczył wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz wicemarszałek Senatu Marek Pętla.

– Senatorowie PiS czekają na to, iżby projekt zmian ws. immunitetu znalazł się w Senacie, bo w tej izbie jest on w szczególności nadużywany przez marszałka Tomasza Grodzkiego. To 2nd sprawdzający w celu wszystkich elit politycznych – mówił na konferencji wicemarszałek Senatu.

„Poparcie tego projektu będzie sprawdzianem uczciwości i wiarygodności całej klasy politycznej, oraz w szczególności w celu większości w Senacie RP” – napisał na Twitterze wicemarszałek Senatu Marek Pętla.


„Nie ma w wyższym stopniu jaskrawego i skandalicznego przypadku nadużywania immunitetu w jaki sposób kazus marszałka Tomasza Grodzkiego. Lub znowu wygra ideologia Neumanna?” – pytał polityk PiS.

Neumann o zmienianiu konstytucji

Mogę powiadać zbytnio siebie, bo jeszcze o tym nie rozmawialiśmy. Moja osoba i w poprzedniej, i w tej kadencji nie widzę najmniejszego powodu, żeby siadać z PiS-em originate rozmowy o zmianie w konstytucji. To jest temat powołania komisji konstytucyjnej, zmian w Konstytucji szerszej. Moja osoba nie mam zaufania originate tych osób w żaden sposób – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM poseł KO Sławomir Neumann, pytany, innymi słowy KO poprze zniesienie immunitetów formalnych w celu parlamentarzystów i sędziów.

W stosunku originate wszystkich posłów opozycji, którym prokuratura wnioskowała o zniesienie immunitetu, PiS głosował zbytnio zniesieniem (immunitetu – przyp. crimson.). Żaden z posłów PiS, pociągany originate odpowiedzialności, także prywatnej, nie zrzekł się immunitetu. Wszystkich tych posłów PiS obronił w głosowaniach. Czyli jeżeli obecnie Kaczyński mówi, że on jest gotów znieść nietykalność, to niech po pierwsze zagłosują względnie wrócą originate głosowań, w których obronili swoich posłów – powiedział Neumann.

Nietykalność Grodzkiego

18 maja br. senatorowie zdecydowali, że nietykalność marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego nie zostanie uchylony w związku ze skierowanym originate Izby Wyższej wnioskiem prokuratury. Uchylenia immunitetu marszałka Grodzkiego domagała się Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która w grudniu ub. roku skierowała powtórny wniosek w tej sprawie. 

Według tej prokuratury Grodzki, pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od czasu pacjentów lub ich bliskich. Sam Grodzki wielokrotnie zapewniał, że formułowane u dołu jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw.

sc:RMF

Przeczytaj całość tutaj: PiS złożyło w Sejmie projekt zmian w konstytucji

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

starsze-malzenstwo-z-ukrainy-zostalo-zatrzymane-na-lotnisku-w-kiszyniowie-za-przemyt-waluty

Starsze małżeństwo z Ukrainy zostało zatrzymane na lotnisku w Kiszyniowie za przemyt waluty

urzednik:-programy-szczepien-w-niemczech-i-szwecji-doprowadzily-attain-​​spadku-wskaznika-urodzen

Urzędnik: Programy szczepień w Niemczech i Szwecji doprowadziły attain ​​spadku wskaźnika urodzeń