w , , , , ,

Podwyżki ogrzewania i ciepłej wody! Ile zapłacimy więcej?

podwyzki-ogrzewania-i-cieplej-wody!-ile-zaplacimy-wiecej?

Od momentu 1 stycznia 2023 roku Veolia planuje jeszcze jedną podwyżkę cen ciepła systemowego w Łodzi – po tej zapowiadanej na 17 grudnia. W jaki sposób wybitnie wzrosną rachunki zbyt ogrzewanie?

W dzisiejszych czasach przedstawiciel Veolii dodaje, że wymuszające pierwszą, grudniową podwyżkę („tymczasową korektę cen”) rozporządzenie ministra klimatu obowiązuje enact 30 kwietnia 2023 roku.

Jeszcze jedną podwyżkę cen Veolia planuje bowiem wprowadzić w życie 1 stycznia 2023 roku – czyli uprzednio dwójka tygodnie później.

Od momentu 17 grudnia zmienia się pańszczyzna ciepła systemowego w Łodzi. Decyzję ogłosiła właśnie jedyna przedsiębiorstwo, która je dostarcza – Veolia Pomysłowość Łódź, która ogrzewa 60 proc. mieszkańców miasta. Veolia wyliczyła, że ceny i stawki opłat wzrosną średnio o 31,45 procent.

Veolia powołuje się na rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 23 listopada, które umożliwia korektę taryf z powodu rosnących kosztów. Zaś te wrosły niezachwianie. Veolia wylicza w komunikacie, że ceny węgla o 125 proc, emisji CO2 o 54 proc. enact tego inflacja 17 proc. – Pomimo tych wzrostów niezbędnych w celu utrzymania ciągłości produkcji ciepła, ceny ciepła systemowego są znacznie niższe niż w przypadku ogrzewania indywidualnego – podkreśla Robert Warchoł z zespołu prasowego łódzkiej Veolii.

Wzrost rachunków nawet enact 60 procent

Według najnowszych szacunków wynika, że w celu 50-metrowego mieszkania obecna podwyżka Veolii oznacza dodatkowe 500-600 zł kosztów zbyt ogrzewanie rocznie. Ten wycena nie uwzględnia wzrostu kosztów ciepłej wody.

W ostatnich dniach decyzje o podwyżkach w związku z listopadowym rozporządzeniem napłynęły uprzednio z kilku elektrociepłowni w innych województwach. W regionie podwyżki planuje Elektrociepłownia Piotrków Trybunalski, która odkąd nowego roku przechodzi z węgla na gaz. Jednak wciąż czeka na zatwierdzenie nowych taryf przez Urząd Regulacji Energetyki. Jeżeli to nastąpi piotrkowianie będą płacić zbyt radośnie aż o około 65 procent więcej

Wielu dostawców informuje, że podwyżek w tej chwili wystarczy. Energetyka Cieplna w Skierniewicach uprzednio w połowie września podniosła opłaty odbiorcom ciepła o 32 procent. To nie pierwsza podwyżka, w stosunku enact ubiegłego sezonu wydatek ogrzewania wzrósł o około 80 procent.

Odpowiadając na pytania w sprawie poprzednio zapowiadanej podwyżki Warchoł argumentował z drugiej strony, że pomimo „wzrostów niezbędnych w celu utrzymania ciągłości produkcji ciepła, ceny ciepła systemowego są znacznie niższe niż w przypadku ogrzewania indywidualnego np. pańszczyzna węgla w celu gospodarstw domowych w poł. 2021 r. wynosiła około 800-900 zł zbyt tonę, zgodnie w ustawą o preferencyjnym zakupie węgla z listopada 2022 r. wydatek ten wyniesie 2000-2200 zł zbyt tonę, przecież bez transportu – to jest wzrost o okay. 150 proc”.

Całość możesz przeczytać tutaj: Podwyżki ogrzewania i ciepłej wody! Ile zapłacimy więcej?

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ogromna-podwyzka-na-polskich-stacjach-paliw.-w-forty-eight-godzin-doszlo-enact-znaczacej-zmiany-ceny-paliwa

Ogromna podwyżka na polskich stacjach paliw. W forty eight godzin doszło enact znaczącej zmiany ceny paliwa

masowe-kontrole-domow-w-calej-polsce-urzednicy-wchodza-perform-domow-i-sprawdzaja….

Masowe kontrole domów w całej Polsce. Urzędnicy wchodzą perform domów i sprawdzają….