w

Pogodowy armagedon. Upały, jakie czekają Polskę występują rzadziej niż raz na 20 lat

sc: pixabay
Prognoza na niedzielę wskazuje na to, że w zasadzie w całym kraju temperatura maksymalna będzie znacznie wyższa niż przeciętnie. To efekt napływu ciepłego powietrza z południowego zachodu – poinformował IMGW. W całej Polsce można się spodziewać temperatury maksymalnej występującej rzadziej niż raz na 20 lat.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę wartości maksymalnej temperatury powietrza w niedzielę 26 czerwca 2022 na tle warunków wieloletnich. Synoptycy przeprowadzili próbę odniesienia prognozowanych warunków termicznych na 26 czerwca na przykładzie wybranych stacji synoptycznych względem wyników wieloletnich z lat 1991-2020.

Jak zaznacza IMGW, tego rodzaju analiza pozwala określić stopień wyjątkowości prognozowanych warunków, w tym także prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

„Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny czerwiec można, jak na razie (do 23.06), uznać za miesiąc ciepły termicznie, ze średnią anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą 0,8 stopnia Celsjusza” – wskazał IMGW.

Dodał, że należy przy tym podkreślić, że na obszarze Polski zaznacza się wyraźne zróżnicowanie anomalii, z wyraźnie dodatnimi wartościami na południowym zachodzie (maksymalnie w Legnicy +1.8 st. C) i zbliżonymi do zera na północnym wschodzie.

Ale prognoza na 26 czerwca wskazuje, że praktycznie na całym obszarze kraju temperatura maksymalna będzie dużo wyższa niż przeciętnie. Jak tłumaczy IMGW to skutek napływu ciepłego powietrza z południowego zachodu. Najwyższe wartości wystąpią w Gorzowie, Zielonej Górze i Koszalinie – 32 stopnie Celsjusza. Na 42 stacjach (85 proc. analizowanych lokalizacji) wartości dodatniej anomalii temperatury maksymalnej przekroczą w niedzielę 6 stopni Celsjusza (w Koszalinie aż 10 st. C).

IMGW zauważa, że tak wysoka temperatura maksymalna notowana jest na tych stacjach przeciętnie raz na 20 lat.

Prognoza na niedzielę i poniedziałek

W niedzielę w kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na zachodzie i południu okresami duże i tutaj miejscami przelotny deszcz i burze, lokalnie grad. Wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna w dzień od 29 do 32 st. C, w obszarach podgórskich i miejscami nad morzem od 26 do 27 st. C, na Półwyspie Helskim około 24 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. W czasie burz porywy do 65 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na zachodzie początkowo duże z zanikającymi przelotnymi opadami deszczu. Temperatura minimalna w nocy od 16 do 20 st. C, w obszarach podgórskich od 12 do 15 st. C. Wiatr słaby, południowo-wschodni i wschodni.

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane. Po południu na zachodzie, południu i południowym wschodzie okresami wzrastające do dużego i tutaj miejscami przelotny deszcz lub burza, lokalnie grad. Wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 29 do 34 st. C, lokalnie na wschodzie, nad morzem i w obszarach podgórskich Karpat od 27 do 28 st. C, na Półwyspie Helskim 25 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. W czasie burz porywy do 70 km/h.

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane, pod wieczór wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna 31 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni i wschodni.

W nocy początkowo zachmurzenie umiarkowane, później małe. Temperatura minimalna 19 st. C. Wiatr słaby, południowo-wschodni i wschodni. W poniedziałek zachmurzenie małe, po południu wzrastające do umiarkowanego i dużego. Temperatura maksymalna 32 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

SC

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biuro podróży ITAKA odwołuje loty

PILNE!!! Komitet WHO uznaje „nadzwyczajny charakter” epidemii małpiej ospy