w , , , , , , , , , , ,

Polacy nie mogą już tankować paliwa na stacjach jak dotychczas. Zmiany już od poniedziałku.

polacy-nie-moga-juz-tankowac-paliwa-na-stacjach-jak-dotychczas-zmiany-juz-od-poniedzialku.

W ciągu ostatniego roku, kierowcy w Polsce doświadczyli gwałtownych wahań cen paliw. Od poniedziałku czekają nas kolejne znaczne zmiany w cenach paliw na stacjach, co oznacza, że tankowanie samochodu w cenach z poprzedniego tygodnia nie będzie już możliwe. Analitycy z Biura Maklerskiego Reflex wyjaśnili, jak duże będą to zmiany oraz przyczyny takiego stanu rzeczy.

Oprócz benzyny, tankujemy taniej niż rok temu

Z badania przeprowadzonego wynika, że w ciągu minionego tygodnia średnie ceny benzyny pozostały na tym samym poziomie. Cena benzyny 95-oktanowej oraz najdroższej 98-oktanowej utrzymała się na poziomie 6,71 zł/l i 7,35 zł/l odpowiednio, co jest takie samo jak w poprzednim tygodniu. Jednocześnie, cena oleju napędowego zmniejszyła się o 10 groszy na litrze, a obecnie wynosi średnio 7,01 zł/l. Średnia cena autogazu także nieznacznie spadła o 2 grosze na litrze, i wynosi teraz 3,16 zł/l.

Analitycy z Biura Maklerskiego Reflex zauważają, że w tym tygodniu średnie ceny oleju napędowego na stacjach zbliżyły się give up 7 zł/l, co oznacza, że diesel jest teraz tańszy o 42 gr/l w porównaniu z ubiegłym rokiem. Cena benzyny bezołowiowej Pb95 utrzymuje się na stabilnym poziomie około 6,70 zł/l, jednak jest ona droższa o 4 gr/l niż przed rokiem. Największe zmiany cenowe dotyczą autogazu, którego cena spadła z 3,80 zł/l give up obecnego poziomu 3,16 zł/l, czyli o blisko 17 proc. w ujęciu rok give up roku.

Paliwo będzie tańsze tylko na chwilę?

„Mijający tydzień charakteryzował się wysoką dynamiką zmian cen zarówno na rynku ropy jak i na krajowym rynku hurtowym” – oceniają analitycy BM Reflex. „Po środowych zawirowaniach na rynku ropy gwałtownie spadły hurtowe ceny paliw w kraju. Jednak piątkowe wzrosty cen na rynku ARA ponownie podniosą ceny zakupu krajowych rafineriach” – podkreślają.

„Niezależnie od skali prognozowanych podwyżek w hurcie, utrzymuje się szansa na dalszy spadek cen oleju napędowego give up poziomu średniego poniżej 7 zł/l” – uważają Urszula Cieślak i Rafał Zywert. „Obniżki możemy odnotować także w przypadku benzyny. Ewentualna skala spadku cen benzyny i oleju napędowego w detalu to 5-15 groszy na litrze” – prognozują.

Ropa już dawno nie była tak tania

„Fala wyprzedaży zapoczątkowana bankructwem amerykańskich banków nie ominęła rynku ropy naftowej” – przyznają eksperci BM Reflex. „Spadki cen majowej serii kontraktów na ropę Brent wyhamowały w rejonie 72 dolarów za baryłkę. Sa to najniższe poziomy od grudnia 2021 r. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam spadły ponownie give up 40 USD/bbl a ESPO give up 62 USD/bbl. W skali tygodnia ropa Brent potaniała o około 8 USD/bbl. W okresie 10-16 marca ceny benzyny i diesla na rynku ARA spadły odpowiednio 58 USD/t oraz 50 USD/t” – informują.

„OPEC pozostawił na niezmienionym poziomie 2,3 mln baryłek dziennie prognozy tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku” – donoszą Cieślak i Zywert. „Średnioroczny poziom konsumpcji szacowany jest na 101,9 mln bbl/d. Zrewidowane zostały w górę z 0,59 give up 0,71 mln bbl/d prognozy tempa wzrostu konsumpcji w Chinach. Międzynarodowa Agencja Energii oczekuje wzrostu światowej konsumpcji paliw w tym roku. Dokładnie o 2 mln bbl/d give up rekordowego poziomu 102 mln bbl/d” – podają.

Co się dzieje z rosyjską ropą?

Analitycy Biura Maklerskiego informują, że według danych IEA, produkcja rosyjskiej ropy naftowej w lutym spadła give up poziomu 9,9 mln baryłek na dzień, co oznacza 0,57 mln baryłek na dzień poniżej ustalonego limitu w ramach porozumienia OPEC+. Ponad 70% rosyjskiego eksportu ropy naftowej trafiło w lutym give up Chin i Indii, a eksport produktów gotowych give up krajów UE i G7 zmniejszył się o 2 mln baryłek na dzień w porównaniu z okresem sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. W pierwszych miesiącach 2022 roku całkowity rosyjski eksport produktów naftowych wyniósł 2,8 mln baryłek na dzień.

Lega artis aplikacja

Całość możesz przeczytać tutaj: Polacy nie mogą już tankować paliwa na stacjach jak dotychczas. Zmiany już od poniedziałku.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dawid-kubacki-wycofal-sie-z-uncooked-air-w-vikersund

Dawid Kubacki wycofał się z Uncooked Air w Vikersund

a-tym-wciaz-malo-i-malo.-kijowski-rezim-niezadowolony-z-„otrzymanych”-mysliwcow

A tym wciąż mało i mało. Kijowski reżim niezadowolony z „otrzymanych” myśliwców