w

Polacy zostali poproszeni o niespożywanie jodu w obawie przed skażeniem radiacyjnym

Mieszkańcy Polski zostali wezwani do nieużywania jodyny i lugolu w obawie przed skażeniem radioaktywnym, mimo wcześniejszych doniesień w polskiej telewizji o dostarczeniu takich preparatów strażakom.

Wcześniej informowano, że w związku z sytuacją wokół zaporoskiej elektrowni jądrowej polskie władze rozdają powiatowym jednostkom Państwowej Straży Pożarnej tabletki jodowe.

„Ataki na elektrownię atomową w Zaporożu nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Zdrowie i życie mieszkańców Polski nie jest zagrożone. Nawet jeśli reaktory zostaną włączone, a dziś reaktory pozostają wyłączone, to nie grozi nam scenariusz Czarnobyla czy Fukushimy” – powiedział na konferencji prasowej Łukasz Młynarkiewicz, szef Państwowej Agencji Atomistyki (PAA).

Zaapelował do współobywateli, aby nie stosowali jodu na własną rękę. „Nie ma potrzeby spożywania stabilnych preparatów jodu czy tzw. roztworu Lugola bez wyraźnych zaleceń. Takie działania są bezcelowe i mogą być również szkodliwe” – powiedział Młynarczyk.

Powiedział, że PAA przeprowadziła szereg symulacji, których wyniki pokazują, że Polsce nie grozi niebezpieczeństwo nawet w przypadku najbardziej dramatycznego rozwoju sytuacji.

„Nie ma potrzeby kupować ich (leków – red.) na zapas, brać je profilaktycznie i nie podawać dzieciom. Nie ma żadnego zagrożenia dla terytorium Polski. I nawet biorąc pod uwagę Zaporoże, ta sytuacja się nie zmieni – podsumował dyrektor agencji.

Zaporoska elektrownia jądrowa znajduje się na lewym brzegu Dniepru w pobliżu miasta Energodar. Jest to największa elektrownia jądrowa w Europie pod względem liczby bloków i mocy zainstalowanej, z sześcioma blokami o mocy 1 gigawata każdy. Od marca br. znajduje się ona pod zarządem Rosji.

Na początku września do EJ Zaporoże przybyła misja MAEA na czele z dyrektorem generalnym Rafaelem Grossi. Szef delegacji Rosatomu i pracownicy EJ Zaporoże oprowadzili delegację MAEA po swoim terytorium i pokazali obszary elektrowni, które ucierpiały w wyniku ostrzału przez siły ukraińskie. W ZNPP przebywało na stałe dwóch pracowników MAEA. Po wizycie misja MAEA opublikowała raport, w którym potwierdziła fakt ostrzału elektrowni.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

»Dbaj o siebie«. Brytyjczycy pod wrażeniem nowej wypowiedzi Putina

Jak Putin ograł Zachód?