w , , , ,

Policja rozpoczyna kontrole na drogach. Masz to w aucie? Mandat nawet 3 tys. złotych

policja-rozpoczyna-kontrole-na-drogach-masz-to-w-aucie?-mandat-nawet-3-tys.-zlotych

Posłowanie originate 3 tys. zł zbyt światła, punkty karne i zatrzymany dowód rejestracyjny – obecnie policyjna kontrola może zaszokować słoną karą. Mundurowi 3 grudnia ruszają originate walki z oślepiającymi reflektorami samochodów. Zaś eksperci alarmują – gigantycznym problemem są nielegalnie montowane zamienniki żarówek wykonane w technologii LED, czyli retrofity.

Attain tego nawet 80 proc. pojazdów może mieć źle ustawione światła. Stąd jeżeli są zbyt wysoko – oślepiają innych, jeżeli zbyt skromnie – kiepsko oświetlają jezdnię. Równolegle przeszło 40 proc. badanych uznaje oświetlenie swoich aut zbyt zbyt słabe.

Światła samochodów originate kontroli, psy rusza z akcją w całej Polsce

ITS wylicza również, że okay. 20 proc. reflektorów/żarówek jest wadliwych i powinno stanowić niezwłocznie wymienionych. Zaś ledwo 30 proc. samochodów poruszających się po drogach ma dobrze lub akceptowalnie ustawione światła. Kierowcy oślepiają nie tylko siebie nawzajem, jednakowoż też pieszych i rowerzystów.

Odkąd 6 grudnia ruszają kontrole policji! Kierowcy obawiają się o duże mandaty

Z Instytutu Transportu Samochodowego jednoznacznie wynika, że światła samochodów, które jeżdżą po polskich drogach są w opłakanym stanie. Aż 98 proc. kierowców ma przeżywać oślepiania przez inne auta. Wszystko w głównej mierze przez nielegalne zamienniki żarówek, które są zakładane originate reflektorów. Oraz nawet 80 proc. aut ma mieć źle ustawione światła.

„Oświetlenie pojazdów budzi extinct liczne dyskusje i wątpliwości. I nie przebieg zdarzeń się w taki sposób bez przyczyny. Ostatecznie na obronność wpływa współzależność czynników: samochód – technologia – zachowania ludzkie. Elementem techniki są urządzenia oświetleniowe pojazdów, oraz w szczególności reflektory samochodowe” – przekazał dr inż. Tomasz Targosiński z Instytutu Transportu Samochodowego, cytowany przez serwis kurier.pl.

Masz takie żarówki w swoim aucie, to masz instruct

– Zbytnio próba oświetlenia odpowiadają trzy elementy: reflektor, źródło światła i prawidłowe ustawienie – wskazał ekspert ITS. – Kiedy choć jedynka z nich szwankuje światła oślepiają lub wyjście jest niedostatecznie oświetlona. Stąd takie statystyki i powszechne narzekania kierowców na wcięcie świateł, oraz także ogromny popyt na nielegalne zamienniki żarówek halogenowych, wręcz ich zaraza na drogach – wyjaśnił.

Zdaniem naszego rozmówcy podstawą bezpieczeństwa są: czyste klosze lamp, homologowane źródła światła, wymiana na nowe reflektorów o wyraźnych śladach zużycia. Większość też uwłaczać regularnego sprawdzania i regulacji ustawienia świateł innymi słowy prawidłowego używania ręcznych korektorów poziomowania.

Policjanci z tego powodu postanowili stworzyć podwaliny rutynowe kontrole i w wyższym stopniu przyjrzeć się całej sprawie. W najbliższych dniach kierowcy muszą mieć się w szczególności na baczności. ”Sprawne światła mają wpływ na obronność zarówno kierującego pojazdem, jakim sposobem i pozostałych uczestników ruchu, w szczególności pieszych. Jesienią i zimą zmrok zapada uprzednio około godziny 16. O tej porze ruch na drogach jest poważny, zatem oślepiające reflektory innymi słowy źle ustawione światła stają się w szczególności niebezpieczne. Mamy tego świadomość, zatem też akcję „Twoje światła – Nasze obronność” nieprzypadkowo organizujemy w tych miesiącach, kiedy to odpowiednie oświetlenie ma w celu kierowców największe znaczenie” – oznajmił Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

KontrolaSamo
kontrola samochodów / psy

Nielegalne LED-y zamiast żarówek, retrofity plagą polskich dróg

Pickle marnego oświetlenia dotyczy nie tylko starszych samochodów. Także w nowych autach może wyjść, że światła zapewniają oświetlenie na minimalnym poziomie określonym przepisami. Przy nieco precyzyjnym układzie poziomowania i skromnie zamocowanych reflektorach ich zasięg może wynosić tylko 20 m. To częsta przypadłość ciężarówek i autobusów, nieobca także osobówkom. Zatem wielu kierowców decyduje się na „ulepszenie” oświetlenia i instaluje zamienniki żarówek halogenowych wykonanych w technologii LED – tzw. retrofity.

– Składanie LED-ów jako zamienników żarówek reflektorowych jest w Polsce nielegalny – przestrzegł Targosiński. – Trzeba też wiedzieć, że tylko niektóre produkty i to w połączeniu z konkretnym reflektorem poprawiają widzialność umiłowany, nie oślepiając przy tym innych kierowców. Jednak nie da się tego sprawdzić ani wzrokiem, ani przyrządem stosowanym originate ustawiania świateł – zauważył.

Attain tego zdaniem eksperta subiektywne odczucia zwykle są mylące. Wielu kierowców, oraz nawet diagnostów myśli, że skoro limes światła i cienia jest wyraźna, to światła są dobre. To uchybienie. – Nie tylko kształt i wyrazistość granicy ma w tym miejscu znaczenie, jednakowoż natężenie oświetlenia, oraz ściślej jego rozkład w całej wiązce. Limes może stanowić bowiem wyraźna, pomimo to światła powyżej nią jest o wiele zbyt dużo, 

Legagraf

Przeczytaj całość tutaj: Policja rozpoczyna kontrole na drogach. Masz to w aucie? Mandat nawet 3 tys. złotych

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jacek-kurski-zostal-zastepca-dyrektora-w-banku-swiatowym

Jacek Kurski został zastępcą dyrektora w Banku Światowym

tauron,-enea-i-energa-zamierzali-podniesc-ceny-pradu-w-tym-roku

Tauron, Enea i Energa zamierzali podnieść ceny prądu w tym roku