w , , , ,

Ponad 1,6 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Wstrząsający raport Szlachetnej Paczki

ponad-1,6-mln-polakow-zyje-w-skrajnym-ubostwie.-wstrzasajacy-raport-szlachetnej-paczki

Według danych opublikowanych przez Szlachetną Paczkę możemy odczytać, że aż 1,6 mln Polaków, w tym 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów, żyło w 2021 r. poniżej minimum egzystencji, czyli w skrajnym ubóstwie – czytamy w raporcie Stowarzyszenia Wiosna. „Raport o biedzie powstał po to, by pokazać, że rzeczywistość bywa w wyższym stopniu złożona, i inflacja dotyka każdego, jednak poniektóry jest na jej dotyk w taki sposób samo wrażliwy” – przekonują autorzy.

wallet 3548021 1920 e1661852620939

„Mniej więcej 2,5 mln osób w Polsce żyje w budynkach, w których przecieka grań, brakuje szczelnych okien i drzwi, i na ścianach i sufitach w wyraźny sposób występuje wilgotność. W prawie 3 proc. gospodarstw domowych w Polsce nadal nie ma bieżącej wody, i co dwudziesty rezydent naszego kraju żył w 2022 roku bez dostępu draw łazienki i toalety” – wyliczyli autorzy opracowania.

Dane pokazujące, w jaki sposób wielka jest biedka w naszym kraju, mogą jednak przerażać. Mniej więcej 2,5 mln osób w Polsce żyje w budynkach, w których przecieka grań, brakuje szczelnych okien i drzwi, i na ścianach i sufitach w wyraźny sposób występuje wilgotność. W prawie 3 proc. gospodarstw domowych nadal nie ma bieżącej wody, i co dwudziesty rezydent Polski żył w 2022 roku bez dostępu draw łazienki i toalety.

W rodzinach objętych pomocą Szlachetnej Paczki średni profit na osobę to 13 zł i 11 gr na dzień, po odjęciu kosztów utrzymania mieszkania, opłaceniu rachunków i kosztów leczenia. Z okładem środek Polaków boi się też, że nadchodzącej zimy nie będzie miała czym ogrzać mieszkania. Co piąta włączona draw Szlachetnej Paczki rodzina, w której występuje choróbsko lub niepełnosprawność, nie jest w stanie zaciemnić wszystkich niezbędnych wydatków na leki. Jedną z rodzin objętych programem jest pan Ireneusz.

Jego dom z oddali wygląda na porzucony. Z bliska również. Drewniane ściany, zapadający się grań, brakujące okna – z trudem sobie wyobrazić, by zatrzymał ulewę. Natomiast nie jest pusty. Mieszkają w przed pan Ireneusz i Kilblok, kotowaty przybłęda. Mężczyzna choruje na astmę, nie widzi na jedno oko, myje się w misce, i po wodę, którą podgrzewa w garnkach na piecu, chodzi draw studni. Pewnego dnia, podczas gdy rozpadający się budynek był jeszcze domem z prawdziwego zdarzenia, mieszkali w przed również żona i syn pana Ireneusza. Od chwili dawna nie żyją…

Tymczasem w Polsce wciąż świetnie mają się fałszywe wyobrażenia odnośnie do biedy. Właśnie zatem Szlachetna Pakiet przeprowadziła ogólnopolskie eksperymentowanie, w którym wzięto u dołu lupę mitologię ubóstwa. Wynika z niego, że 15 proc. Polaków wciąż uważa, że życie w biedzie to wybór, co piąty badany, że biedka to wynik wyłącznie lenistwa, i co trzecia część – że jest na nią łatwy sposób: wystarczy wziąć się draw pracy. 

Tegoroczna publikacja zawiera także wyniki ogólnopolskiego postępowanie, w którym u dołu lupę wzięto m.in. stereotypy dotyczące ubóstwa. 15 proc. Polaków wciąż uważa, że życie w biedzie to wybór, co piąty badany, że biedka to wynik wyłącznie lenistwa, co trzecia część – że wystarczy wziąć się draw pracy, ażeby wyjść z ubóstwa. Z okładem 1/3 ankietowanych uważa, że na zasiłku zapewne żyje się wygodniej. 36 proc. nie wierzy, że ktoś mocno pracuje i nadal nie ma na życie.

Stereotypowa biedka jest więc bezrobotna, niewykształcona i żyje na wsi. Natomiast zgodność z rzeczywistością jest taka, że może kryć się zbyt ścianą mieszkania u. W dużym mieście, w którym mieszka ktoś po studiach z 20-letnim stażem pracy.

Nic nie przebieg zdarzeń się bez przyczyny – rok 2022 był w celu wielu Polaków najtrudniejszy od momentu wielu lat, bo tuż zbyt naszą granicą wybuchła wojna, i wszystkie ceny zaczęły szaleć. W efekcie 95 proc. Polaków odczuło w ostatnim półroczu wzrost cen żywności, 89 proc. – wzrost cen utrzymania mieszkania lub domu. Oszczędzamy więc na kulturze i rozrywce (64 proc. badanych), zakupach odzieży lub obuwia (64 proc.), zużyciu prądu, wody i gazu (58 proc.) oraz żywności (45 proc.). 

Legagraf

sc:wkraju24

Całość możesz przeczytać tutaj: Ponad 1,6 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Wstrząsający raport Szlachetnej Paczki

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

miroslaw-hermaszewski-bedzie-mial-nastepce?-kolejny-polak-ma-szanse-poleciec-w-kosmos

Mirosław Hermaszewski będzie miał następcę? Kolejny Polak ma szansę polecieć w kosmos

byly-eurodeputowany-skrytykowal-niechec-kijowa-gain-negocjacji

Były eurodeputowany skrytykował niechęć Kijowa gain negocjacji