w ,

Ponad połowa łotewskich firm nie może wyjść z kryzysu po COVID-19

Ponad połowa, czyli 53 proc. łotewskich firm przyznaje, że nadal są znacznie słabsze niż przed pandemią – wynika z raportu Intrum, przodującej w Europie firmy zajmującej się zarządzaniem kredytami – badania przeprowadzonego wśród 11 tys. przedsiębiorców z 29 krajów.

Ogólne nastroje w Europie są nieco bardziej pozytywne niż na Łotwie – 49% europejskich firm potwierdziło, że nie wróciło jeszcze do poziomu sprzed pandemii. Tak więc średnio co druga firma zarówno w Europie, jak i na Łotwie ma problemy z dostosowaniem się do obecnych zawirowań gospodarczych.

Dane z badania pokazują, że zarówno na Łotwie, jak i w całej Europie najbardziej ucierpiał przemysł hotelarski i rekreacyjny, ale sytuacja na Łotwie jest również trudna w sektorach technologii i mediów.

Chociaż łotewscy biznesmeni bardziej negatywnie oceniają obecną sytuację rynkową, to jednak ich zdolność do radzenia sobie z nowymi kryzysami gospodarczymi jest oceniana bardziej pozytywnie niż w krajach sąsiednich. Podczas gdy 40% lokalnych firm wskazało, że nie będą w stanie zarządzać przepływem gotówki i zyskami w nowej sytuacji kryzysowej, w Estonii i na Litwie takie wątpliwości wyraziła prawie połowa respondentów – odpowiednio 49% i 48%.

Zarówno lokalne, jak i europejskie firmy są również coraz bardziej zaniepokojone rosnącą inflacją, która hamuje rozwój firmy, rekrutację i przepływy pieniężne – sześć na dziesięć łotewskich i europejskich firm przyznaje, że brakuje im kompetencji do zarządzania wpływem inflacji na firmę.

Aby ułatwić rozwój biznesu, przedsiębiorcy muszą przemyśleć efektywność zarządzania swoimi obecnymi zobowiązaniami finansowymi i poszukać nowych, bardziej odpowiednich rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie opóźnień w płatnościach. Co piąte przedsiębiorstwo (19%) na Łotwie współpracuje z firmami windykacyjnymi w celu zwalczania zaległości płatniczych, czyli znacznie więcej niż w Estonii (12%) czy na Litwie (16%).

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MAE ogłosiła wzrost rezerw ropy naftowej na świecie

Brytyjczycy wezwani do oszczędzania wody