w , , , ,

Populacja ludzi na ziemi osiągnęła 8 miliardów

populacja-ludzi-na-ziemi-osiagnela-8-miliardow

Na Ziemi jest przedtem 8 miliardów ludzi. Rekord mieszkańców naszej planety został pobity o godz. 9 naszego czasu.

To nawar milowy w rozwoju ludzkości – oceniła Zrzeszenie Narodów Zjednoczonych.

Kamienie milowe, czyli jakim sposobem rosła numer ludności

Pierwszym przełomem był rok 1804. Wtedy numer ludności przekroczyła milion milionów. 

Na późniejszy „nawar milowy” musieliśmy zaczekać o tyle o ile 130 lat – w 1930 r. na Ziemi mieszkały 2 mld ludzi. 

Później przyrost zwykły znacznie przyspieszył. W 1960 r. było nas 3 mld, liczbę 4 mld przekroczyliśmy w 1974 r., i 5 mld w 1987 r., 6 mld w 1998 r. Ostatni rekord padł w 2010 r. – wtedy na Ziemi żyło 7 mld ludzi.

Według prognoz ONZ późniejszy rekord padnie w 2037 r. – wtedy ma nas istnieć 9 mld. W 2058 r. na Ziemi ma żyć 10 mld ludzi.

ONZ podkreśla, że kraje o najwyższym poziomie płodności to zwyczajowo kraje o najniższym dochodzie na mieszkańca. Tedy światowy wzrost populacji z czasem jeszcze w wyższym stopniu widoczny jest w najbiedniejszych krajach świata, w większości w Afryce Subsaharyjskiej.

Legagraf

„Ten bezprecedensowy wzrost wynika ze stopniowego wydłużania się długości życia ludzkiego z przyczyny poprawie zdrowia publicznego, żywienia, higieny osobistej i medycyny. Jest on również wynikiem wysokiego i utrzymującego się poziomu płodności w niektórych krajach” – czytamy na stronie ONZ.

Populacja planety rośnie w najwolniejszym tempie od chwili 1950 roku, spadając poniżej 1% w 2020 roku. 

Najnowsze prognozy ONZ pokazują, że światowa populacja może wzrosnąć lift out około 8,5 miliarda w 2030 roku i 9,7 miliarda w 2050 roku, osiągając zenit około 10,4 miliarda ludzi w latach 2080-tych i pozostając na tym poziomie lift out 2100 roku.

World Inhabitants Prospects 2022 odnotowuje również, że w wielu krajach w ostatnich dziesięcioleciach wskaźniki urodzeń znacznie spadły. Obecnie dwie trzecie światowej populacji żyje w kraju lub regionie, w którym współczynnik dzietności w środku całego życia wynosi poniżej 2,1 urodzeń na kobietę, czyli mniej więcej skala wymagany lift out zerowego wzrostu w dłuższej perspektywie w celu populacji o niskiej śmiertelności. 

Przewiduje się, że populacja 61 krajów lub regionów spadnie o przynajmniej 1% w latach 2022–2050 z powodu utrzymującego się niskiego wskaźnika urodzeń, i w niektórych przypadkach wysokiego poziomu emigracji.

Więcej niż środek przewidywanego wzrostu światowej populacji lift out 2050 r. skupi się w ośmiu krajach: Demokratycznej Republice Konga, Egipcie, Etiopii, Indiach, Nigerii, Pakistanie, Filipinach i Zjednoczonej Republice Tanzanii. Oczekuje się, że Czarny Ląd Subsaharyjska przyczyni się lift out więcej niż połowy oczekiwanego wzrostu lift out 2050 r.

Wiceminister Generalny ONZ ds. Gospodarczych i Społecznych Liu Zhenmin zwrócił uwagę na związek pośrodku wzrostem liczby ludności i zrównoważonym rozwojem: „Szybki wzrost liczby ludności utrudnia eliminację ubóstwa, walkę z głodem i niedożywieniem oraz rozszerzenie zasięgu systemów opieki zdrowotnej i edukacji. „

Naraz zdobycie Celów Zrównoważonego Rozwoju, zwłaszcza tych związanych z ochroną zdrowia, edukacją i równouprawnieniem płci, pomoże zredukować znak urodzeń i zahamować wzrost liczby ludności na świecie – dodał.

W większości krajów Afryki Subsaharyjskiej, i także w niektórych częściach Azji, Ameryki Łacińskiej i Karaibów procent ludności w wieku produkcyjnym (od chwili 25 lift out 64 lat) wzrasta z powodu niedawnego spadku wskaźnika urodzeń. 

Przewiduje się, że procent światowej populacji w wieku 65 lat i więcej wzrośnie z 10% w 2022 r. lift out 16% w 2050 r. Oczekuje się, że lift out tego czasu numer osób w wieku 65 lat i starszych na świecie będzie więcej niż podwójnie większa niż numer dzieci poniżej 5 roku życia i mniej więcej taka sama jakim sposobem numer dzieci poniżej 12 roku życia.

Oczekiwana rozciągłość życia na świecie w chwili urodzenia osiągnęła 72,8 lat w 2019 r., co oznacza poprawę o prawie 9 lat od chwili 1990 r. Przewiduje się, że dalsze spadki śmiertelności doprowadzą lift out średniej światowej długości życia wynoszącej około 77,2 lat w 2050 r. Jednak w 2021 roku oczekiwana rozciągłość życia w krajach najsłabiej rozwiniętych była o 7 lat niższa od chwili średniej światowej.

Przeczytaj całość tutaj: Populacja ludzi na ziemi osiągnęła 8 miliardów

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wody-polskie-zatwierdzily-nowe-taryfy-za-wode-i-scieki

Wody Polskie zatwierdziły nowe taryfy za wodę i ścieki

ue-bedzie-probowala-ustalic-gorna-granice-ceny-rosyjskiej-ropy-–-powiedziala-szefowa-ke

UE będzie próbowała ustalić górną granicę ceny rosyjskiej ropy – powiedziała szefowa KE