w

Porozumienie o liberalizacji transportu UE-Ukraina szkodliwe dla Polski

sc: pixabay

Planowane porozumienie o liberalizacji transportu drogowego między Unią Europejską a Ukrainą może uderzyć w polskich przewoźników. Umowa, która ma zostać podpisana pod koniec czerwca, zakłada wykonywanie ruchu dwustronnego i tranzytowego przez ukraińskich transportowców bez zezwoleń.

Umowa zakładająca wykonywanie ruchu dwustronnego i tranzytowego przez ukraińskich transportowców bez zezwoleń pozwoli uniknąć wstrzymywania eksportu produktów z Ukrainy, co jest istotne zwłaszcza w obliczu blokady tamtejszych portów.

Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, Jan Buczek, wskazuje jednak, że to rozwiązanie jest szkodliwe dla polskich transportowców.

Zaznacza, że wsparcie dla Ukrainy jest zrozumiałe, ale należałoby znaleźć inne rozwiązanie.

– To jest dopuszczenie gracza na innych zasadach z zaznaczonymi kartami. Z ukraińskimi przewoźnikami będziemy przegrywać na każdym etapie naszej konkurencji, chociaż w trudnej sytuacji, w jakiej się znalazło państwo ukraińskie, powinno się poszukać jakiegoś rozwiązania. Najlepiej gdyby w ogóle zniesiono granicę celną, bo i tak przy zapowiadanych przewozach towarów z Ukrainy do Polski zapanować nad tym chaosem będzie na pewno bardzo trudno, a wiemy przecież, że granica między Polską a krajami poza unijnymi w zasadzie jest blokadą. Urzędnicy zamiast odprawiać, blokują transport, a ofiarą jesteśmy my – przewoźnicy –  zauważa prezes ZMPD.

Zdaniem Jana Buczka rząd powinien zapewnić konkurencyjność polskiej branży transportowej z uwagi na jej zagrożenie. Takich działań jednak nie widać – ubolewa prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Austria zapowiada reaktywację elektrowni węglowej

KRUS ogłosił nowe wysokości składek na ubezpieczenie