w

Prezydent Indonezji chce wezwać do dialogu Putina i Zełenskiego

Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział, że zamierza zaprosić rosyjskiego przywódcę Władimira Putina i Wołodymyr Zełenskiego, aby „otworzyć przestrzeń dla dialogu” podczas swojej wizyty w Rosji i na Ukrainie – podała indonezyjska państwowa agencja prasowa ANTARA.

Widodo zwrócił się do dziennikarzy na międzynarodowym lotnisku w Dżakarcie przed wyruszeniem w podróż do Europy i na Bliski Wschód, która obejmuje wizyty w Niemczech, na Ukrainie, w Rosji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich – podała agencja. Wizyty indonezyjskiego prezydenta na Ukrainie i w Rosji odbędą się w dniach 29 i 30 czerwca.

„Po Niemczech pojadę na Ukrainę, gdzie spotkam się z prezydentem Zełenskim. Moją misją jest zaproszenie prezydenta Ukrainy, prezydenta Zełenskiego, do otwarcia przestrzeni dla dialogu w kontekście pokoju” – powiedział szef indonezyjskiego państwa, cytowany przez agencję ANTARA. Prezydent Indonezji powiedział, że spotkanie z Zieleńskim ma na celu „ustanowienie pokoju między Ukrainą a Rosją” oraz przywrócenie globalnego łańcucha dostaw żywności.

Po wizycie na Ukrainie Widodo uda się do Rosji, gdzie zamierza spotkać się z Putinem. ANTARA informuje, że rozmowy z prezydentem Rosji będą miały na celu „otwarcie przestrzeni dla dialogu” i jak najszybsze zakończenie konfliktu.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi powiedział dziennikarzom, że prezydent Indonezji weźmie udział w szczycie G7 w Niemczech, a następnie odwiedzi Rosję i Ukrainę. Stanie się tym samym pierwszym przywódcą azjatyckim, który odwiedzi jednocześnie Moskwę i Kijów od czasu rozpoczęcia przez Rosję specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie. Według Marsudiego, Widodo złoży oficjalne wizyty w Rosji i na Ukrainie jako indonezyjski prezydent i przewodniczący G20 oraz jako członek grupy reagowania na globalny kryzys żywnościowy, energetyczny i finansowy przy sekretarzu generalnym ONZ. Jednym z najważniejszych tematów rozmów będzie pojawiający się na świecie kryzys żywnościowy – powiedziała.

W 2022 roku Indonezja obejmie rotacyjne przewodnictwo w grupie G20. Szczyt G20 odbędzie się na wyspie Bali w listopadzie tego roku. W okresie poprzedzającym szczyt kilka rządów państw zachodnich próbowało przekonać władze Indonezji do wycofania zaproszenia prezydenta Rosji, ale rząd indonezyjski odmówił, zapraszając Zełenskiego jako gościa na spotkanie G20 w ramach kompromisu z państwami zachodnimi.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biden potwierdza decyzję G7 o zakazie importu złota z Rosji

Biden i Scholz rozmawiali o wsparciu wojskowym dla Ukrainy