w

Prezydent Kazachstanu prosi wojska Rosji i sojuszników o stłumienie zamieszek

sc:wikimedia

Rosyjskie źródła państwowe donoszą,  że ogarnięty walką prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev wysłał formalną prośbę do obcych oddziałów o pomoc w stłumieniu trwających niepokojów , zwłaszcza w Rosji , ponieważ w wielu miastach budynki państwowe były podpalane przez protestujących i uczestników zamieszek.

Prezydent Kazachstanu MÓWI, ŻE PROTESTY TO ZEWNĘTRZNA Agresja: TASS

Stało się to po tym, jak przedłużył stan wyjątkowy w całym kraju, a jak powiedzieli zewnętrzni monitorzy, internet był zablokowany przez większość ostatnich 24 godzin.

Rosyjska RT opublikowała następujące oświadczenie :

Prezydent Kazachstanu poprosił kierowaną przez Rosję Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) o pomoc w obliczu gwałtownych niepokojów ogarniających naród, twierdząc, że „terroryści” opanowali strategiczne obiekty w całym kraju.

„Uważam, że  kontaktowanie się z partnerami OUBZ jest właściwe i aktualne” – powiedział w środę w mediach prezydent Kassym-Jomart Tokayev.

* * *

Kreml szybko przyłączył się do szalejących i coraz bardziej gwałtownych protestów, które wstrząsnęły jego południowym sąsiadem, byłym sowieckim satelitą Kazachstanu. Jak podkreśliliśmy wcześniej , to, co kilka dni temu zaczęło się jako gniewne masowe protesty po tym, jak władze zniosły ograniczenia cen gazu dla obywateli, teraz wydaje się być pełnym naciskiem na obalenie rządu na ulicach. W obliczu pożaru budynków państwowych i zaciekłych starć z policją w różnych miastach, prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev rozszerzył w środę „stan wyjątkowy” na cały kraj .

Jak podaje Reuters, powołując się na agencję informacyjną RIA, w prasie regionalnej słychać już pogłoski o możliwej „zagranicznej manipulacji” — powodującej, że Rosja ostrzega przed jakąkolwiek zewnętrzną ingerencją w sprawy Kazachstanu . Jednocześnie niektórzy zachodni eksperci już robią to wszystko o Putinie.Zaatakowano budynki rządowe w Ałmaty.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odniósł się do szybko zmieniających się wydarzeń, w których prezydent Kazachstanu zaprzysiągł, że nie opuści stolicy „bez względu na wszystko”. Pieskow podkreślił dziennikarzom, że kraj może „rozwiązać własne problemy” i że ważne jest, aby „nikt nie ingerował z zewnątrz”.

Co więcej, w raporcie zacytowano słowa Pieskowa: „Kazachstan nie poprosił Rosji o pomoc w radzeniu sobie z protestami wywołanymi podwyżką cen paliw, która w środę doprowadziła do dymisji jego rządu”.

Rosyjskie MSZ potwierdziło osobno, że monitoruje zamieszki. „Opowiadamy się za pokojowym rozwiązywaniem wszystkich problemów w ramach konstytucyjnych i prawnych oraz w ramach dialogu, a nie poprzez zamieszki uliczne i łamanie prawa” – czytamy w oświadczeniu. 

W tym momencie Internet został zablokowany w całym kraju przez co najmniej cały dzień, a wcześniej pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, że ​​największe międzynarodowe lotnisko, lotnisko Ałmaty, zostało zaatakowane i zajęte przez uczestników zamieszek, a wszystkie loty zostały odwołane. 

Jastrzębie analitycy na Zachodzie już łączą ucisk ze strony kazachskiego rządu z kim jeszcze … Putin

Na razie, na tym wczesnym etapie, twierdzenia o zewnętrznej lub zagranicznej ingerencji pozostają wysoce spekulacyjne, również biorąc pod uwagę brak wielu, jeśli w ogóle, międzynarodowych korespondentów przebywających na miejscu podczas zamieszek.

Tymczasem wiele budynków publicznych, w tym co najmniej jedna rezydencja prezydencka, zostało podpalonych , zgodnie z szeroko rozpowszechnionymi filmami w mediach społecznościowych.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MSZ Rosji opowiada się za międzynarodowym śledztwem w sprawie wykorzystywania przez Polskę uchodźców

Goldman Sachs ostrzega, że ​​ryzyko konfliktu na Ukrainie może wywołać podwojenie cen gazu NatGaz w UE