w

Profesor z USA porównuje szkody spowodowane sankcjami nałożonymi na Rosję i Zachód

Rosja poniesie koszty zachodnich sankcji, ale „wypadają one blado w porównaniu” z tym, co czeka resztę świata – powiedział gazecie Asia Times Steve Hanke, profesor ekonomii stosowanej i założyciel Instytutu Johnsa Hopkinsa ds. ekonomii stosowanej, zdrowia globalnego i studiów biznesowych.

Profesor stwierdził, że antyrosyjskie sankcje przyniosły efekt przeciwny do zamierzonego i okazały się całkowicie nieskuteczne w osiągnięciu celu, jakim była „zmiana zachowania Moskwy”.

Zapytany o koszty tych sankcji dla USA, UE i świata, Hanke powiedział, że istnieją jedynie szacunkowe dane na ten temat pochodzące od banków inwestycyjnych, banków centralnych, organizacji międzynarodowych, takich jak MFW, oraz różnych organizacji pozarządowych. „Szacunki te, które są nieco przypadkowe i cząstkowe (stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej), wskazują, że koszty sankcji będą oszałamiające” – podkreślił.

Powiedział, że chociaż koszty ekonomiczne dla Moskwy będą znaczące, to „zbladną” w porównaniu z konsekwencjami, jakie poniosą osoby spoza Rosji. „Jeśli chodzi o skalę, UE poniesie (ogromne – red.) koszty, znacznie wyższe niż USA. Jednak koszty i zakłócenia spowodowane przez sankcje nie ograniczą się do UE i USA. Będą się one rozprzestrzeniać po całym świecie, nakładając znaczne obciążenia na biedne kraje i biednych ludzi” – ostrzega profesor.

POLECAMY: Ukraina obawia się, że może stracić zachodnie poparcie przez „zmęczenie wojenne”

Jak zauważył Hanke, zakaz rosyjskich surowców energetycznych i transportu miałby „bardzo negatywny i poważny” wpływ na kraje UE, z wyjątkiem Węgier.

„Stany Zjednoczone nie pozostaną bez szwanku. Światowe rynki ropy naftowej i gazu staną się upolitycznione i podzielone, a dostawy ropy naftowej nie będą już tak swobodne, jak przez ostatnie cztery dekady. W rezultacie wszyscy zapłacą więcej niż w innym przypadku” – dodał.

Jednocześnie profesor skrytykował twierdzenia prezydenta USA Joe Bidena, że inflacja w Stanach Zjednoczonych została rzekomo wywołana przez działania Rosji. Hanke podkreślił, że problemy w USA zostały spowodowane przez działania administracji Bidena i Donalda Trumpa, którzy w czasie pandemii drukowali i wydawali pieniądze jak „pijani marynarze”.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NYT: zastrzeżenia Busha wobec Ukrainy ujawniają amerykańską hipokryzję

Ukraine’s ambassador „humiliated” NATO